
W niedzielę w Zielonej Górze oddano hołd uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich. 30 maja 1960 mieszkańcy Winnego Grodu wystąpili w obronie Domu Katolickiego. Przez kilka dekad próbowano wymazać z pamięci ludzi i z kart historii ten antykomunistyczny zryw.
Uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji obrońców Domu Katolickiego w kościele konkatedralnym. Przy grobie księdza Kazimierza Michalskiego, pierwszego polskiego proboszcza w Zielonej Górze po II wojnie i ikony Wydarzeń Zielonogórskich, złożone zostały kwiaty. Postać tę przybliżył wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Odsłonięto również mural upamiętniający wydarzenia z 1960 roku, który znajduje się na budynku przy ulicy Kościelnej.
[polecane]21662569[/polecane]
W czasie uroczystości odczytano postanowienie Prezydenta Andrzeja Dudy o wręczeniu odznaczeń państwowych za zasługi na rzecz suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w czasach PRL byłym działaczom opozycji antykomunistycznej. Krzyżami Wolności i Solidarności uhonorowano pośmiertnie: Stanisław Dropiński, Kazimierz Łabędzki, Maria Popkowska.

Rafał Reczek z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że odznaczenia te, ale i obchody kolejnych rocznic, to wyraz wdzięczności i pamięci o odwadze uczestników Wydarzeń Zielonogórskich.
[polecane]21467359[/polecane]