Mariusz Kapała

W 61. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich oddano hołd ich uczestnikom

Uroczyste obchody 61. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich Fot. Mariusz Kapała / GL Uroczyste obchody 61. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich
Mariusz Kapała

W niedzielę w Zielonej Górze oddano hołd uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich. 30 maja 1960 mieszkańcy Winnego Grodu wystąpili w obronie Domu Katolickiego. Przez kilka dekad próbowano wymazać z pamięci ludzi i z kart historii ten antykomunistyczny zryw.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji obrońców Domu Katolickiego w kościele konkatedralnym. Przy grobie księdza Kazimierza Michalskiego, pierwszego polskiego proboszcza w Zielonej Górze po II wojnie i ikony Wydarzeń Zielonogórskich, złożone zostały kwiaty. Postać tę przybliżył wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Odsłonięto również mural upamiętniający wydarzenia z 1960 roku, który znajduje się na budynku przy ulicy Kościelnej.

[polecane]21662569[/polecane]

W czasie uroczystości odczytano postanowienie Prezydenta Andrzeja Dudy o wręczeniu odznaczeń państwowych za zasługi na rzecz suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w czasach PRL byłym działaczom opozycji antykomunistycznej. Krzyżami Wolności i Solidarności uhonorowano pośmiertnie: Stanisław Dropiński, Kazimierz Łabędzki, Maria Popkowska.

Uroczyste obchody 61. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich
Mariusz Kapała / GL Uroczyste obchody 61. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich

Rafał Reczek z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że odznaczenia te, ale i obchody kolejnych rocznic, to wyraz wdzięczności i pamięci o odwadze uczestników Wydarzeń Zielonogórskich.

[polecane]21467359[/polecane]

Mariusz Kapała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.