W budżecie na 2017 r. są pieniądze na „500+”

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Zbigniew Biskupski

W budżecie na 2017 r. są pieniądze na „500+”

Zbigniew Biskupski

Rząd zagwarantował w budżecie na przyszły rok pieniądze na realizację wszystkich programów społecznych

Rząd przygotował budżet na 2017 r., szukając równowagi między zaspokojeniem potrzeb a zagwarantowaniem bezpieczeństwa finansowego państwa - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po czwartkowym (25 sierpnia) posiedzeniu rządu.

Rada Ministrów przyjęła na nim projekt ustawy budżetowej na 2017 r. W budżecie na przyszły rok rząd przewidział środki na kontynuację programu „Rodzina 500+” oraz (od października 2017 r.) na dodatkową wypłatę emerytur w związku z przywróceniem wieku emerytalnego 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Jak przyznał podczas konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha, rząd będzie kontynuował programy wsparcia polskich rodzin. - Będziemy dążyć do odbudowy demografii w Polsce - dodał Szałamacha. Wydatki te sprawią, że deficyt budżetowy będzie rekordowo wysoki - wyniesie niespełna 55 mld zł. Ale nie przekroczy dopuszczalnego według norm UE progu 3 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ten zaś ma wzrosnąć w stosunku do roku bieżącego o 3,6 proc. - Pomimo realizacji polityki prorodzinnej utrzymamy bezpieczny deficyt, który zatrzymamy na bezpiecznym poziomie 2,9 proc. - zapowiedział minister Szałamacha.

Poza tym w roku przyszłym powinniśmy się spodziewać dalszej poprawy na rynku pracy. Zatrudnienie ma wzrosnąć o kolejne 0,7 proc., a przeciętne wynagrodzenie nominalnie - o 5 proc. Ponieważ jednak spodziewamy się powrotu inflacji (1,3 proc. wzrostu cen detalicznych), to płace realne wzrosną odpowiednio mniej.

By zrealizować zwiększone wydatki, rząd nie planuje podwyższania podatków, jednak podatek VAT pozostanie na obecnym poziomie (stawka podstawowa 23 proc.), choć z końcem br. miała ona przestać obowiązywać i od początku 2017 r. miały wrócić stare stawki (podstawowa 22 proc.).

Zasadnicze ustalenia w sprawie budżetu zapadły na nietypowym roboczym posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się we wtorek. W czwartek rząd podjął formalną uchwałę o skierowaniu ustawy budżetowej do parlamentu.

Autor: Zbigniew Biskupski

Zbigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.