Andrzej Drobik

W Cieszynie ma stanąć maszt telefonii komórkowej, wyższy niż Wieża Piastowska. Co na to mieszkańcy i burmistrz

Mieszkańcy obawiają się, że planowany maszt telefonii komórkowej, który ma sąsiadować ze Wzgórzem Zamkowym, oszpeci cieszyńską starówkę. Fot. ARC Mieszkańcy obawiają się, że planowany maszt telefonii komórkowej, który ma sąsiadować ze Wzgórzem Zamkowym, oszpeci cieszyńską starówkę.
Andrzej Drobik

Spółka Play chce budować w Cieszynie maszt telefonii komórkowej. Jednak część mieszkańców jest oburzona, bo maszt ma sąsiadować ze Wzgórzem Zamkowym i ma być wyższy niż jeden z najważniejszych zabytków miasta – Wieża Piastowska. Cieszyński magistrat chce rozmawiać z inwestorem o tej lokalizacji.

Już niebawem w sąsiedztwie starego miasta w Cieszynie może stanąć wysoki na ponad 60 metrów masz telefonii komórkowej. Co ciekawe, wydaje się, że inwestycji w tym miejscu nie chcą ani mieszkańcy, ani lokalny samorząd, który przyznaje, że w poprzedniej kadencji zabrakło refleksji na temat inwestycji.

– W związku z informacjami, które dotyczą planowanej przez prywatnego inwestora budowy stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul. Sportowej w Cieszynie informuję, że o sprawie zostałam powiadomiona na początku kwietnia, w związku z wpłynięciem do Urzędu Miejskiego w Cieszynie 25 marca wniosku o zgodę na usunięcie drzew z działki, na której planowana jest inwestycja – informuje Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Jak to możliwe, że burmistrz miasta dowiedziała się o sprawie dopiero teraz, kiedy inwestor ma już niemal wszystkie potrzebne do wybudowania wieży pozwolenia?

– Z analizy dokumentów wynika, że postępowanie o wydanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego toczyło się pomiędzy majem a wrześniem 2017 roku. Tego typu inwestycje mają bardzo preferowane warunki realizacji.Całe postępowanie zostało przeprowadzone na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a upoważnienie w zakresie wydania decyzji administracyjnej posiadają merytoryczni pracownicy urzędu, więc wszystko wskazuje, że informacja o planowanej inwestycji w ogóle nie trafiła na biurko burmistrza – mówi Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna. 

Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń w cieszyńskim magistracie inwestor w pierwszej połowie 2018 roku złożył wniosek o pozwolenie na budowę do cieszyńskiego starostwa powiatowego. Pozwolenie w tej sprawie zostało wydane we wrześniu 2018 roku. Obecnie inwestor ma już w 95 procentach otwartą drogę do budowy stacji bazowej telefonii komórkowej przy cieszyńskiej ul. Sportowej. Brakuje jedynie uzgodnienia w randze uchwały Rady Miasta dotyczącego przeprowadzenia kabla zasilającego w pobliżu ul. Sportowej. Ten wniosek jeszcze nie wpłynął, choć – jak przyznają urzędnicy – ewentualna blokada budowy masztu będzie wyjątkowo trudna. Być może sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

– Chcemy spotkać się z inwestorem i porozmawiać o innych rozwiązaniach czy lokalizacji wieży. Z perspektywy prawa sytuacja jest jasna, uważamy jednak, że zabrakło pewnej refleksji, jeśli chodzi o lokalizację tego nadajnika. Jedyną możliwością jest to, żeby przekonać inwestora, że ta lokalizacja jest także dla jego wizerunku niefortunna – mówi Major. Jak wskazuje, jednym z rozwiązań mogłaby być lokalizacja nadajników na pobliskim kominie elektrociepłowni.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.