W Drezdenku szykuje się sporo remontów dróg

Czytaj dalej
Fot. UM Drezdenko
Agnieszka Drzewiecka

W Drezdenku szykuje się sporo remontów dróg

Agnieszka Drzewiecka

Najwięcej zaplanowanych na przyszły rok inwestycji to remonty, przeróbki i budowy dróg. Ruszy też przebudowa placu Wileńskiego w samym Drezdenku. Żeby w końcu nabrał wyglądu.

Gmina zaplanowała już budżet na najbliższy rok (ma on zostać uchwalony na sesji pod koniec stycznia). Co zakłada projekt?
Wiadomo, że żadnych rewolucji, jeśli chodzi o wydatki na inwestycje gmina w przyszłym roku nie planuje. W sumie na ten cel ma zostać przeznaczone 8,3 mln zł. To o 1,6 mln zł mniej niż w ubiegłym roku. Wtedy na same inwestycje wydano 16 proc. całego budżetu, w 2016 r. ma być to 13 proc.

Najwięcej planów dotyczy dróg

Najdroższa w historii gminy inwestycja - przebudowa ul. Podgórnej i kanalizacja Radowa - pochłonie w sumie 7,5 mln zł. Prace rozpoczęły się w 2014 r., zakończą w 2016 r. (początkowo miały potrwać do 2017 r., ale wykonawca - firma Strabag - już zapowiedział, że może zdążyć do jesieni następnego roku).

Zbudowano już sieć kanalizacji sanitarnej i sześć przepompowni, obecnie powstaje kanalizacja deszczowa, potem rozpocznie się przebudowa kanalizacji i wodociągów, a już w ostatnim etapie położona zostanie nawierzchnia dróg i chodników oraz zainstalowane oświetlenie.

- Na najbliższy rok przeznaczono na ten cel 2,5 mln zł. Ta ulica jest strategiczna dla północnej części miasta. To jedyna droga dojazdowa do większości domów na Radowie - powiedział nam Krzysztof Bąk z urzędu miejskiego. Faktycznie, dotąd wszyscy złorzeczyli na stan Podgórnej: była nierówna, na zniszczonym bruku ucierpiało niejedno auto...

Ul. Podgórna w Drezdenku jest teraz wielkim placem budowy.
UM Drezdenko Ul. Podgórna w Drezdenku jest teraz wielkim placem budowy.

Gmina szykuje się też do gruntownej przebudowy placu Wileńskiego w Drezdenku.

- Na ten cel zapisano pół miliona na 2016 r., a 2 mln są w planie na 2017 r. Ogłoszono już konkurs na koncepcję przebudowy, czekamy na pomysły - mówi Dariusz Skrzypczak, kierownik referatu inwestycji i zamówień publicznych.

Do 11 stycznia do urzędu mają trafić prace projektantów

Cel jest jeden: plac Wileński ma przestać pełnić funkcję parkingu, a być reprezentacyjnym miejscem, z nowym pomnikiem, fontanną (takie przynajmniej są wstępne założenia).

Agnieszka Drzewiecka

Jestem dziennikarką gorzowskiej redakcji Gazety Lubuskiej, piszę o sprawach powiatu strzelecko - drezdeneckiego, a także o Gorzowie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.