Hubert Zdankiewicz, Paryż

W fanzonie pod wieżą Eiffla trwa ostatnie odliczanie do pierwszego meczu

Hubert Zdankiewicz, Paryż

45 punktów gastronomicznych, boisko, ogromny teleekran – tak będzie wyglądać największa w Paryżu strefa kibica podczas Euro 2016

Przynajmniej w założeniu, bo na dwa dni przed rozpoczęciem Euro 2016 (które zainauguruje piątkowy mecz Francja – Rumunia na Stade de France) pod wieżą Eiffla wciąż trwa gorączkowa krzątanina, a turyści przechadzający się po Polach Marsowych mogą co najwyżej popatrzeć sobie przez płot na atrakcje, jakie szykują dla nich organizatorzy mistrzostw. Ewentualnie spróbować zrobić zdjęcie.

Chętnych nie brakuje, a na amatorów selfie polują okoliczni sprzedawcy pamiątek, w których asortymencie obok tradycyjnych miniaturek wieży znalazły się właśnie kije, tak lubiane przez amatorów uwieczniania się na tle zabytków i innych atrakcji turystycznych.
Teren pod wieżą Eiffla przypomina dziś bardziej bazę wojskową niż atrakcję turystyczną. Wszędzie ogrodzenia, a wejść do środka raptem kilka.

Względy bezpieczeństwa są jednak najważniejsze, bo największa paryska fanzona jest jednym z głównych potencjalnych celów ataków terrorystycznych. Miejscowa policja apelowała nawet, by była zamykana w dniach, gdy rozgrywane są spotkania w stolicy Francji, bo w takiej sytuacji zbyt wiele będzie w jednym momencie miejsc do pilnowania.

45 punktów gastronomicznych, boisko, ogromny teleekran – tak będzie wyglądać największa w Paryżu strefa kibica podczas Euro 2016

– Ani przez chwilę nie rozważaliśmy zamykania stref kibica –_zapewniał w środę szef komitetu organizacyjnego Euro 2016 Jacques Lambert. – Naszym zdaniem to idealne miejsce do dla kibiców, którzy nie mają biletów, a chcą poczuć się jak na stadionie. Chcemy umożliwić kibicom oglądanie meczów w jak najbardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach – podkreślał.

Warunki, przynajmniej pod wieżą Eiffla, faktycznie będą komfortowe. 92 tys. kibiców będą mogły śledzić mecze na zawieszonym na wieży ekranie o powierzchni 420 mkw. Do ich dyspozycji będzie 45 punktów gastronomicznych i boisko piłkarskie o wymiarach 20 x 40 m. Strefa będzie monitorowana przez 40 kamer, a nad bezpieczeństwem kibiców będzie czuwać 400 agentów.

Podczas mistrzostw odbywać się tu będą również koncerty. Pierwszy już w czwartek – na uroczyste otwarcie strefy pod wieżą Eiffla wystąpi autor hymnu Euro 2016, słynny francuski didżej David Guetta.

I jeszcze mała ciekawostka. Organizatorzy Euro mają zamiar zabawić się z wieżą Eiffla. Będzie podświetlona w barwach tej reprezentacji, której kibice będą najaktywniejsi w social mediach.

Hubert Zdankiewicz, Paryż

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.