W gimnazjum przedszkole. Czy to dobry pomysł?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

W gimnazjum przedszkole. Czy to dobry pomysł?

Leszek Kalinowski

Nauczyciele, rodzice uczniów z Gimnazjum nr 1 są zaniepokojeni. Nie chcą, by pojawiły się w nim przedszkolaki. Powodów jest kilka. Dziś poznają je też radni

Sejm przegłosował ustawę o systemie oświaty. Gimnazja - jak wcześniej zapowiadał rząd - zostaną zlikwidowane. To pociąga za sobą zmiany w całej sieci szkół w mieście. Jak ona będzie wyglądać? Chcieliby to wiedzieć nie tylko nauczyciele czy rodzice gimnazjalistów. Do tej pory jednak miasto milczy w tej sprawie, czekając na konkretne rozporządzenia i zapisy, w oparciu których będzie reformowało szkoły. Jednak niepokój i obawy w szkołach sięgają zenitu. A to przez różne głosy, które do pracowników oświaty docierają. Jeden z nich mówi o tym, że Gimnazjum nr 1 ma stać się zespołem, w skład którego wejdzie przedszkole i szkoła podstawowa. Inny wariant zakłada, że ma tu być jedynie przedszkole. Dla obecnej kadry pomysł ten jest nie do przyjęcia. Z kilku powodów.

Wąskie korytarze, schody

Szkoła nie jest przystosowana na przyjęcie małych dzieci. Wicedyrektor gimnazjum, Piotr Bachoński, zwraca uwagę na wąskie korytarze, pełne schodów. A basen? Komu bardziej się przyda?

- Przedszkolaki jedzą posiłki w swoich salach. U nas trzeba wybudować windy, którymi dostarczana byłaby żywność. Ale nie ma miejsca, gdzie można to zrobić - zauważa wicedyrektor.

Poza tym zwraca też uwagę na układ komunikacyjny. Gimnazjalista sam dojdzie do szkoły, przedszkolaka trzeba dowieźć i doprowadzić do budynku. A już teraz w tym rejonie tworzą się korki. Co by było gdyby tu miało się codziennie zatrzymywać 200 dodatkowych samochodów? Bo jak słyszeli nauczyciele - przedszkolnych oddziałów miałoby być dziesięć. Zdaniem Piotra Bachońskiego, to byłby Armagedon komunikacyjny.

Więcej przeczytasz we wtorek (20 grudnia) w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej oraz w wydaniu plus.gazetalubuska.pl

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.