W gminie Lubrza inwestycji nie brakuje

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

W gminie Lubrza inwestycji nie brakuje

Alicja Kucharska

Gmina w budowie. Sześć dużych inwestycji prowadzonych jest jednocześnie. - Ten rok jest mocno inwestycyjny - mówi wójt.

Choć największą tegoroczną inwestycją i zarazem najbardziej kosztowną jest budowa domu kultury wraz z budynkiem urzędu, to wiele dzieje się w całej gminie. - Sześć inwestycji realizowanych jest jednocześnie - mówi wójt Ryszard Skonieczek, który doglądając inwestycji, pokonuje blisko 50 kilometrów.

Roboty na wielu frontach
Co środę zwoływana jest rada budowy, podczas której omawiane są sprawy techniczne związane z czołową inwestycją tego roku. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, efekty są już widoczne, bo bloczki betonowe pną się w górę.

- Na budowie panuje ład, wszyscy pracują. Każdy wie, co ma robić, a wszystko przebiega zgodnie z planem - mówi wójt Skonieczek. W finansowaniu inwestycji gmina wspomagać się będzie 4 mln kredytem. W planach jest również wniosek o dofinansowanie zakresu prac związanych z fotowoltaiką.

Koszt zadania to nieco ponad 6 mln zł. Kompleks kulturalno-biurowy, zgodnie z umową, powinien być gotowy do końca listopada.

Drogi będą jak nowe

Ulicę Plażową także czeka przebudowa. - W tym przypadku chcielibyśmy zdążyć z modernizacją przed sezonem. Mimo, że to boczna ulica, to często uczęszczana. Pojawi się tu nowa nawierzchnia - dodaje wójt.

- Uważam, że to potrzebna rzecz. Bo w sezonie letnim jest tu sporo wczasowiczów, więc remont drogi z pewnością się przyda - mówi nam pani Monika, mieszkanka gminy.

Duża inwestycja, bo za ponad 700 tys. zł. prowadzona jest w Boryszynie. Chodzi o drogę w kierunku Sieniawy. Na drodze pojawi się nowa nawierzchnia z betonu asfaltowego, powstanie też nowy chodnik. Prace zakończą się do końca sierpnia.

Nową drogą będą mogli cieszyć się także mieszkańcy Lasek. Bo tam niebawem ruszą prace, które obejmą odcinek od drogi powiatowej do końca wsi. Łącznie ok. 600 metrów. Tzw. kocie łby zostaną zlikwidowane. Całość zostanie podsypana tłuczniem, a na wierzchu pojawi się dywanik asfaltowy.

- To wąska droga, dlatego też powstaną dwie mijanki, które pozwolą na swobodne wyminięcie się pojazdów - dodaje R. Skonieczek.

-Cieszę się, że prace prowadzone są w miejscowościach na terenie całej gminy - mówi wójt gminy Ryszard Skonieczek.
Alicja Kucharska -Cieszę się, że prace prowadzone są w miejscowościach na terenie całej gminy - mówi wójt gminy Ryszard Skonieczek.

Termin jest krótki, bowiem do końca maja droga musi być gotowa. Inwestycja pochłonie z budżetu gminy ponad 320 tys. zł.

Przy współpracy z powiatem w Przełazach powstanie nowy chodnik. Od wjazdu do wsi w kierunku kościoła. Inwestycja kosztować ma blisko 170 tys. zł, z czego 150 tys. dołożyć ma powiat. Jest to jednak swego rodzaju zwrot, bo wcześniej lubrzański samorząd w całości finansował ze środków własnych roboty wykonywane w pasie drogi powiatowej ( Romanówek, Buczyna, Bucze, Zagaje, Lubrza). Kolejnych 150 tys. ma być przekazane gminie w roku następnym.

Świetlica też do remontu

Za blisko 180 tysięcy uda się wyremontować i rozbudować świetlicę wiejską wraz z remizą strażacką w Mostkach. W ramach rozbudowy powstanie nowa sala dla strażaków oraz nowe pomieszczenie kotłowni.

Cała sala przejdzie gruntowny remont. Na placu budowy spotykamy Wojciecha Chciuka. Ten zaznacza, że wszystko idzie zgodnie z planem i prawdopodobnie uda się zakończyć prace przed planowanym terminem.

- Myślę, że ten rok jest mocno inwestycyjny i będzie to widoczne. Cieszę się, że prace prowadzone są w miejscowościach na terenie całej gminy - podsumowuje wójt.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.