W Gorzowie podatku zapłacimy mniej!

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

W Gorzowie podatku zapłacimy mniej!

Jarosław Miłkowski

W 2017 r. w kieszeniach przedsiębiorców gorzowscy urzędnicy zostawią 2,4 mln zł, bo bierze się za cięcie podatków. Dzięki temu w naszym mieście ma się pojawić choćby więcej sprzedawców warzyw i owoców.

– Liczymy, że te zmiany spowodują wzrost aktywności mieszkańców i poprawią jakość ich życia. Te pieniądze przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać na rozwój działalności, być może na zwiększenie liczby miejsc pracy, a to będzie wiązało się z atrakcyjnością Gorzowa – mówi nam Agnieszka Kaczmarek, skarbnik miasta. Wczoraj przed¬stawiła propozycje zmian w podatkach, jakie mogą wejść w życie już od początku przyszłego roku.

– Generalnym założeniem jest niepodwyższanie podatków, a w miarę możliwości budżetowych również ich zmiana. Na przyszły rok przygotowaliśmy pakiet zmian, które dotyczą podatków związanych z działalnością gospodarczą – mówi skarbnik.

Grosz do grosza...

Najważniejsze zmiany? Miasto chce obniżenia podatków od nieruchomości. Dziś stawka za 1 mkw. lokalu, w którym działa firma, wynosi 22,82 zł. Po zmianach ma wynosić równo 22 zł. Kto więc prowadzi lokal o powierzchni 50 mkw., ten zapłaci miesięcznie o 41 zł mniej niż teraz. W ciągu roku to jednak prawie 500 zł.

Kolejną istotną zmianą jest obniżenie opłaty targowej. Orędownikiem takich zmian był m.in. Bogusław Bukowski, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego. Producenci żywności z okolicznych gmin wielokrotnie mówili mu, że nie chcą handlować w Gorzowie, bo tu opłaty targowe są za wysokie. Urzędnicy te sugestie wzięli sobie do serca i opłatę targową obniżyli. I to aż o kilkadziesiąt procent (patrz: niżej)!

– Mam nadzieję, że wpłynie to na to, iż w wielu punktach miasta zaczną na nowo powstawać ryneczki i miejsca targowe – mówi Bukowski.

Od kilku do kilkudziesięciu procent obniżony zostanie także podatek od środków transportowych (chodzi o rejestrowanie ciężarówek). Na jego przykładzie doskonale widać, jak obniżka zobowiązań wpływa na… wzrost wpływów z podatków do miejskiej kasy.

... i będą tysiące, miliony

– Pierwsze obniżenie było już w 2012 r. i przyciągnęło nowych podatników. Do zeszłego roku liczba pojazdów podlegających temu podatkowi wzrosła o 1,6 tys. sztuk. W 2011 r. podatek od środków transportowych przyniósł miastu 3,8 mln zł. Teraz mamy wpływy ponad 4 mln zł, przy obniżonych stawkach – wylicza skarbnik miasta.

– Ta filozofia powinna przynieść większe wpływy do budżetu – mówi „GL” Sebastian Pieńkowski z PiS, przewodniczący rady miasta.
– Łączny skutek obniżenia podatków to 2,4 mln zł – mówi A. Kaczmarek. Najwięcej, bo aż 1,5 mln zł, „pochłonie” podatek od nieruchomości. W przypadku opłaty targowej wpływy będą aż o połowę mniejsze. Dziś wynoszą 600 tys. zł, w przyszłym roku ma to być 250 tys. zł. Miasto może sobie jednak na to pozwolić. Większe pieniądze do budżetu mają bowiem wpłynąć z podatku od nieruchomości. W tym roku będzie ich na poziomie ponad 70 mln zł, a po 12 miesiącach ma to być 75 mln zł.

Jak pomysł obniżenia podatków oceniają przedsiębiorcy? – Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, to obniżka jest kosmetyczna. Przydałby się bardziej zdecydowany ruch. W mieście większość sklepików ma po 50 mkw. Jaką więc dla nich oszczędnością jest te 40 zł? Obniżka opłaty targowej to jednak bardzo dobry ruch. Teraz sprzedawcy warzyw i owoców będą mogli konkurować z marketami także ceną – uważa gorzowski kupiec Krzysztof Futro.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.