W Gorzowie ruszają kontrole balkonów. Bo jeden się zawalił (WIDEO)

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

W Gorzowie ruszają kontrole balkonów. Bo jeden się zawalił (WIDEO)

Tomasz Rusek

Przy ul. Dąbrowskiego zawalił się balkon. Urzędnicy chcą sprawdzić, w jakim stanie są inne. Mogą Wam nakazać remont

Przeglądy zaczynają się właśnie dziś. Specjalna ekipa złożona z urzędników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i inspektoratu budowlanego sprawdzi balkony i tarasy przy kamienicach na tzw. nowym mieście, czyli na obszarze ograniczonym ul. Drzymały i Wyszyńskiego z jednej strony oraz ul. Kosynierów Gdyńskich z drugiej.

- To będą mieć co oglądać. O proszę, tu, na Łokietka balkony w nieciekawym stanie, tam na ul. 30 stycznia też. Oby znowu się jakiś nie zawalił - mówiła w piątek Teresa Maciejak, którą spotkaliśmy między kamienicami.

A jej obawy wcale nie są bezpodstawne!

Ktoś by zginął

Przypomnijmy: był 6 czerwca. Nad Gorzowem szalała ulewa. Namoknięty, stary balkon na trzecim piętrze kamienicy przy ul. Dąbrowskiego runął, niszcząc balkon na drugim piętrze i demolując zaparkowany przed klatką samochód. Gdyby ktoś tam szedł - zginąłby na miejscu. Arkadiusz Szadny, właściciel auta, mówił wprost: - Masakra. Dobrze, że nikogo nie zabiło.
To właśnie z powodu tego wypadku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił: - Wraz z nadzorem budowlanym skontrolujemy balkony przy kamienicach.

Dyr. ZGM-u Paweł Jakubowski wyjaśnia, że takie sprawdzenia są robione regularnie, a ruszająca dziś kontrola ma charakter doraźny: - Liczę na to, że odwiedzimy nie tylko centrum, ale też niektóre rejony Zawarcia.

Do dzieła, właścicielu

Jakie mogą być skutki kontroli? Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Adam Migdalczyk wyjaśnia, że jeśli któryś z balkonów będzie zagrażał zawaleniem, wystawi nakazy remontu. - Takie przypadki najczęściej dotyczą mieszkań własnościowych. My, jako administrator, z nakazem od inspekcji będziemy mogli zobowiązać wspólnoty do reakcji, czyli remontu - wyjaśnia P. Jakubowski. Praktyka jest taka, że koszty remontu balkonu pokrywa właściciel mieszkania. A to problem. Bo taka modernizacja może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Co się stanie, jeśli człowiek odpowie „nie remontuję”?

Mogą posypać się mandaty, a docelowo urzędnicy mają prawo rozebrać balkon i nakazać jego odtworzenie w przypadku remontu budynku.

Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.