Czesław Wachnik

W grupie firmy łatwiej zadbają o swój interes

-Klaster pomoże nam wszystkim - mówi Stefan Tomczyk Fot. C.Wachnik -Klaster pomoże nam wszystkim - mówi Stefan Tomczyk
Czesław Wachnik

Klaster Przedsiębiorczości i Turystyki w Świebodzinie chce znaleźć takie formy współpracy między firmami, które pomogą im wszystkim. Szuka złotego środka

- Z najbliższych planów na przyszły rok trzeba wymienić powstanie inkubatora przedsiębiorczości, w którym znajdzie się pięć firm. Zaproponujemy im symboliczne stawki za wynajem biur, dostęp do telefonów, internetu, może pomoc prawną - powiedział nam Stefan Tomczyk, przewodniczący rady klastra.

W Świebodzinie mówi się o nim od prawie dwóch lat. Jesienią 2013 roku powołano klaster turystyczny, a wiosną 2014 roku ten przedsiębiorczości. Łącznie swój udział zadeklarowało w nich około 40 firm i przedsiębiorców. Jednak do dziś wiele z nich się wykruszyło, dlatego po połączeniu powstał jeden Klaster Przedsiębiorczości i Turystyki. Obecnie jego członkami jest 20 firm i instytucji, a partnerami m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie i Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych w Świebodzinie.

Przewodniczący Tomczyk podkreśla, że dzięki życzliwości starosty oraz burmistrza stowarzyszenie dostało siedzibę przy ul. Wałowej 3, składającą się z dużej sali konferencyjnej oraz 5 pokoi. I to właśnie one mają być przeznaczone dla firm, które znajdą się w inkubatorze.

Stefan Tomczak nie ukrywa, że rolą klastra jest pomoc firmom i przedsiębiorcom. - Mamy wypracować takie rozwiązania, które będą korzystne dla wszystkich. A nie jest to proste, bo firmy konkurują ze sobą. Stąd konieczne jest znalezienie złotego środka. Inaczej istnienie takiej formy działania grupy nie ma sensu.

Takim złotym środkiem jest organizowanie cyklicznych spotkań przedsiębiorców, w czasie których jego uczestnicy mówią o swoich problemach, sposobach rozwiązywania kłopotów, spotykają się też z przedstawicielami miejscowych władz. Inną formą współpracy są wyjazdy studyjne, najczęściej do klastrów, które mają większe doświadczenia. To nie wszystko. W czasie wyjazdów nawiązywane są też kontakty biznesowe, podpisywane umowy itp.

Klaster pełni też funkcje opiniotwórcze. Z postulatów, które trafiły do władz, wymieńmy chociażby utworzenie parkingów płatnych, odtworzenie szlaków turystycznych czy budowę ścieżek

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.