W hucie Saint Gobain wyciekł kwas solny

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Grzegorz Kozakiewicz

W hucie Saint Gobain wyciekł kwas solny

Grzegorz Kozakiewicz

Do wycieku doszło około 6.00 rano. Jak informują strażacy, nikt nie został poszkodowany. Usuwanie skutków awarii trwało przez kilka godzin.

800 litrów 30 proc. roztworu kwasu solnego wyciekło na skutek awarii instalacji. Do walki z zagrożeniem wysłano cztery zastępy straży pożarnej wyposażone w specjalne gazoszczelne kombinezony.

Gdy otrzymaliśmy komunikat rzecznika jednostki, akcja była w toku. Przewidywano, że usuwanie skutków wycieku potrwa przez kilka godzin. - Do zdarzenia doszło na zamkniętym terenie, trzy metry poniżej poziomu gruntu. Dlatego też wykluczamy możliwość dostania się chemikaliów do kanalizacji miejskiej - mówi Grzegorz Lisik, z komendy powiatowej PSP w Żarach. - W tej chwili zbieramy roztwór do szczelnych pojemników. Sytuacja jest pod kontrolą.

Kwas solny jest substancją ciekłą, wydzielającą trujące i żrące pary. Reaguje z większością metali, co stwarza zagrożenie wybuchem. Substancja ma szerokie zastosowanie w przemyśle, w tym także w ceramice i szklarstwie. - Nikt z pracowników nie ucierpiał, jednakże wszystkim zapewniliśmy konsultację lekarską - informuje Magdalena Nowak, dyrektor personalny firmy.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.