W Kargowej w byłym areszcie są teraz biura

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

W Kargowej w byłym areszcie są teraz biura

Marek Białowąs

Dobiegł końca remont parteru ratusza w Kargowej. W nowych pokojach swoją siedzibę po byłym komisariacie zajął Ośrodek Pomocy Społecznej.

Po prawej stronie, przy wejściu do ratusza od lat był areszt a później posterunek policji. Policjanci wyprowadzili się z Kargowej ponad 2 lata temu, a patrole w razie potrzeby przyjeżdżały do miasta z Sulechowa. Dziś już wiadomo, że posterunek policji od lipca wraca do Kargowej. Jednak już nie na swoje stare miejsce. Tam mieści się dziś OPS.

- Od 2 lat stały te pomieszczenia puste. My za zgodą konserwatora zabytków zburzyliśmy jedną ze ścian i zamontowaliśmy przeszkloną szklankę działową - mówi Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej. - Całość została wyremontowana i dostosowana do potrzeb OPS-u. Natomiast posterunek policji znajdzie się po przeciwnej do OPS stronie. 2 pokoje dla funkcjonariuszy zostały już wyremontowane. Gmina zdecydowała się oddać funkcjonariuszom swoje pomieszczenia bezpłatnie, na zasadzie użyczenia. Pokoje czekają już na nowych gospodarzy.

Natomiast w nowej siedzibie OPS , gdzie kiedyś był areszt wypłacane są dziś wszystkie świadczenia społeczne.
- Dla bezpieczeństwa zamontowano szybę pomiędzy dwoma pomieszczeniami, aby było widać co dzieje się u sąsiadek. To ze względu na informacje, że zdarzały się w kraju niebezpieczne dla pracowników społecznych incydenty - powiedziała ,,GL’’ Sylwia Nozderka, referent d/s świadczeń rodzinnych OPS w Kargowej.

Pracownicy OPS przypominają jednocześnie uprawnionym mieszkańcom gminy, że z początkiem lipca br. kończy się termin uzyskania świadczenia wychowawczego 500 plus z wyrównaniem od 1 kwietnia br. Osoby, które nie złożyły stosownego wniosku winny to zrobić do 1 lipca włącznie, później bowiem wyrównanie już nie przysługuje.
OPS wypłacił dotąd świadczenia wychowawcze dla 607 dzieci z terenu całej gminy. Kargowski urząd, według danych urzędu wojewódzkiego, jest w czołówce gmin regionu, które wypłaciły najwięcej świadczeń w stosunku do szacowanej liczby uprawnionych.

- W kresie za kwiecień i maj wypłaciliśmy w ramach programu 500 plus już 608 tys. zł. W tym miesiącu wypłacimy jeszcze 341 tys. zł - mówi S. Nozderka. - To wyższa kwota niż w poprzednich miesiącach i wynika z tego, że wypłacamy jeszcze wyrównania rodzicom, którzy później złożyli wnioski.

Jak wynika z rejestrów gminnych, jeszcze nie wszyscy uprawnieni zgłosili się do urzędu po wypłaty. Dziś w OPS wypłacono świadczenia dla blisko 450 rodzin.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.