Justyna Przybytek

W Katowicach na Sądowej powstaje nowy dworzec autobusowy. Już widać konstrukcję

Na Sądowej powstaje centrum przesiadkowe, które będzie dworcem autobusowym Fot. Lucyna Nenow Na Sądowej powstaje centrum przesiadkowe, które będzie dworcem autobusowym
Justyna Przybytek

W Katowicach powstaje nowy dworzec autobusowy. Trwa budowa węzła „Sądowa” w Katowicach. To będzie jedno z kluczowych centrów przesiadkowych w stolicy aglomeracji, ale przede wszystkim nowy dworzec autobusowy Katowic. Budowa, choć jeszcze nie nabrała rozmachu, powoli "wychodzi z ziemi", widać już konstrukcję budynku przyszłego dworca.

Węzeł „Sądowa” powstaje przy ulicy Sądowej i Marii Goeppert-Mayer, na trasie między DTŚ-ką a centrum miasta. Będzie to jedno z najważniejszych centrów przesiadkowych w Katowicach (w budowie są węzły Ligota, Zawodzie oraz Brynów). Realizacja kosztuje 56,9 mln zł (w tym ponad 30 mln zł to dofinansowanie unijne) i potrwa dwa lata. Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma Budimex.

Roboty na działce między Sądową a Goeppert-Mayer (przed laty na tym terenie działało targowisko) trwają już od kilku tygodni, a inwestycja powoli „wychodzi” z ziemi. Powstaje wykop w miejscu, gdzie będą perony dla autobusów, stawiana jest także konstrukcja budynku dworca. Jak na razie, choć inwestycja jest realizowana tuż przy wjeździe do centrum miasta, nie sprawia większych kłopotów kierowcom i nie powoduje utrudnień w ruchu.

Co ważne, węzeł Sądowa ma być nowym dworcem autobusowym Katowic. Obecnie funkcję tę pełni obskurny dworzec działający przy ulicy Piotra Skargi, który kilka lat temu od katowickiego PKS kupiła prywatna firma.

W dalszej części:

 • Co się stanie z działką przy Skargi
 • Komu będzie dedykowany nowy dworzec
 • Co zaplanowano na parterze, a co na piętrze
Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.