W końcu będzie można eksperymentować!

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

W końcu będzie można eksperymentować!

Filip Pobihuszka

Liceum Ogólnokształcące w Nowej Soli jeszcze w tym roku zyska pracownię z XXI wieku i... miniobserwatorium astronomiczne!

Teoria jest ważna, ale praktyka jest ważniejsza. A niestety z tą drugą nasze szkoły są na bakier. Przestarzały sprzęt często nie pozwala nauczycielowi na pokazanie tego, o czym przed chwilą mówił.

- Na pewno przydałoby się nam więcej doświadczeń z fizyki. Nauczyciele skupiają się na tłumaczeniu, ale wyjaśniają nam tak „na chłopski rozum”. Ciężko ich zrozumieć. Uczniowie nie lubią fizyki i nie chcą się rozwijać w tym kierunku. Nowe pracownie mogą to zmienić - mówi Zofia, uczennica nowosolskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Uczniowie nie lubią fizyki i nie chcą się rozwijać w tym kierunku. Nowe pracownie mogą to zmienić

- Za mało jest wyjaśniania prawa fizyki na podstawie doświadczeń. Nie da się fizyki nauczyć przez kucie definicji, tylko trzeba to zobaczyć. Nie mamy tyle doświadczeń, ile chcielibyśmy żeby było - wtóruje jej koleżanka, Ola.

Na szczęście ma się to zmienić. I to nie za rok czy dwa, ale w przeciągu najbliższych czterech miesięcy. Powiat nowosolski uzyskał właśnie dofinansowanie, które pozwoli na modernizację i doposażenie pracowni fizyki, matematyki, biologii, chemii i informatyki w popularnym „Baczyniaku”. Wisienką na torcie niech będzie fakt, że na zapuszczonym i zakurzonym poddaszu szkoły powstanie... miniobserwatorium astronomiczne! - Chcemy zakończyć realizację jeszcze w tym roku - wyjaśnia starostwa Waldemar Wrześniak.

Wartość inwestycji to przeszło 1 mln zł. Dofinansowanie to ponad 860 tys. zł. - Będzie możliwość robienia doświadczeń, których w tej chwili robi się mniej. To będzie naprawdę dobrze wyposażone laboratorium, które umożliwi młodzieży zdobywanie wiedzy - cieszy się dyrektorka LO, Ewa Zacłona. - Ale zaprosimy też gimnazjalistów, by oni też mogli już doświadczyć eksperymentów i by mogli lepiej przygotowywać się do matury czy przyszłych konkursów - dodaje.

Więcej o tej i innych planowanych inwestycjach w LO, przeczytasz w sobotę, w najbliższym wydaniu „Tygodnika Nowej Soli”.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.