W końcu będzie remont ul. Walczaka w Gorzowie

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

W końcu będzie remont ul. Walczaka w Gorzowie

Jarosław Miłkowski

Od grudnia jazda od Białego Kościółka w górę miasta będzie przyjemnością. Także dla rowerzystów.

- Cieszę się, że w końcu zrobią tę ulicę. Przecież, gdy się nią jedzie, od dziur i nierówności trzęsie człowiekiem w autobusie nie do wytrzymania - mówił nam wczoraj rano Bogdan Sobociński. Chwilę wcześniej wziął pod opiekę wnuka, z którym w kierunku centrum zmierzał ul. Walczaka - jedną z najbardziej dających się we znaki dróg w mieście.

Już za kilka miesięcy ta ulica zmieni się nie do poznania. Prezydent Jacek Wójcicki podpisał bowiem wczoraj umowę na jej remont. Będzie tu nie tylko nowy chodnik, nie tylko asfaltowa ścieżka rowerowa, nie tylko oświetlenie, ale przede wszystkim nowa nawierzchnia. Droga na odcinku od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego aż do samego dołu, czyli okolic Białego Kościółka będzie zrobiona praktycznie od nowa. Wymieniona zostanie także nawierzchnia, a pod nią przebudowana zostanie sieć wodociągowa, która zaopatruje w wodę Górczyn.

Mało tego... w miejscu dzisiejszego skrzyżowania Walczaka z ul. Jagiełły pojawi się rondo turbinowe. - To specyficzny rodzaj ronda, na którym kierunki ruchu narzucone są już przy wlotach. Pas jazdy w prawo daje możliwość skrętu tylko na najbliższym wylocie ronda. To rondo będzie miało trzy wyloty - wyjaśnia Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu. W związku z tym przejście dla pieszych koło kościoła zostanie przesunięte bliżej przystanków autobusowych.

Od końca lipca do końca listopada nie będą kursowały tramwaje linii 1 i 3

Oprócz ul. Walczaka wyremontowana zostanie też ul. Warszawska na odcinku od ul. Dziewięciu Muz do Cichońskiego. Tu z kolei od razu przebudowane zostanie także torowisko tramwajowe. Z nowości odnotujmy, że na tym odcinku pojawi się inteligentna sygnalizacja. - Zamontowane zostaną detektory, które będą wyczuwały tramwaj i nie będzie on musiał zatrzymywać się na światłach, tylko jedynie na przystanku - mówi Krajczyński.
Przy okazji remontu ul. Warszawskiej zrobiona zostanie także ul. Cichońskiego.

- Na remont ul. Walczaka to już czas najwyższy - mówi Bogdan Sobociński, dziadek 7-letniego Marcina Krzemińskiego.
Jarosław Miłkowski - Na remont ul. Walczaka to już czas najwyższy - mówi Bogdan Sobociński, dziadek 7-letniego Marcina Krzemińskiego.

Wszystkie prace drogowe wykona spółka Taumer. - Planujemy rozpocząć je pod koniec lipca - mówi Marcin Banasik, członek zarządu firmy. Trwają właśnie ustalenia, od którego z etapów zaczną się roboty. Wiadomo na pewno, że nie wszystkie roboty będzie można wykonać w tym samym czasie (gdy zamknięte będzie skrzyżowanie Walczaka - Jagiełły, to ze względu na objazd musi być dostępne dla ruchu skrzyżowanie Warszawska - Cichońskiego).
Przez kilka miesięcy ruch w centrum miasta będzie utrudniony. - Apelujemy do mieszkańców, aby uzbroili się w cierpliwość - mówi prezydent Wójcicki.

Prace mają zakończyć się do 30 listopada. Pójdzie na nie 14,85 mln zł. Także w listopadzie (2015 r.) remontowana była ul. Jagiełły. Skończyło się tym, że wykonawca musiał ją poprawiać. Miasto aury się nie obawia. - To nie były problemy pogodowe, a zwykła fuszerka - mówi Wójcicki.

Co słychać na drogach?

Ul. Borowskiego
- Musimy się trochę pomęczyć, żeby żyć w bardziej przyjaznym mieście - mówił wczoraj wiceprezydent Artur Radziński. Powód?
Jeszcze w tym roku ma zostać przeprowadzony remont ul. Borowskiego. Kiedy dokładnie on ruszy, jeszcze nie wiadomo, bo urzędnicy aktualizują projekt.
Ul. Fabryczna
Ma zostać oddana do końca listopada. Tu prace trwają od kilku tygodni. Na razie m.in. zerwana została stara nawierzchnia.
Ul. Towarowa
Remont jest połączony z ul. Fabryczną, ale drogowcy nic jeszcze na niej nie robił, aby nie przeszkadzać w organizowaniu Dni Gorzowa.
Obwodnica Gorzowa
Trwają prace przy przebudowie trzech zjazdów z ekspresówki. Jeszcze w wakacje należy spodziewać się większych utrudnień przy jednym z nich - na ul. Kostrzyńskiej.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.