W Kożuchowie można likwidować odstojniki ścieków

Czytaj dalej
Fot. Rafał Makuch
Rafał Makuch

W Kożuchowie można likwidować odstojniki ścieków

Rafał Makuch

Po burzliwej dyskusji na sesji dotyczącej opłat za czyszczenie odstojników pojawiła się uchwała, dzięki której mieszkańcy będą mogli je usunąć częściowo na koszt gminy.

– Pod koniec stycznia złożyłem projekt uchwały w sprawie uzyskania dopłat dla mieszkańców chcących usunąć odstojniki – mówił podczas ostatniego posiedzenia rady Marcin Jelinek. W odpowiedzi otrzymanej od burmistrza okazało się, że wcale nie musi ona zostać wprowadzona pod obrady, bowiem takowa uchwała w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów likwidacji zbiorników na nieczystości płynne na terenie Gminy Kożuchów istnieje już od ponad półtora roku. W czerwcu 2015 roku rada gminy przyjęła bowiem akt prawny w myśl którego mieszkańcy będą mogli starać się o uzyskanie dopłaty za likwidację odstojników.

Celem uchwały z 30 czerwca 2015 r. były dotacje na likwidację szamb. – Od teraz jest uchwałą, na podstawie której mieszkańcy maja prawo starać się o dofinansowanie odnośnie również odstojników. Szkoda tylko, że gdybym nie złożył tego projektu uchwały, to do dzisiaj nikt by o tym nie wiedział, bo jakoś nikt nie informował zainteresowanych, że mają do tego prawo – tłumaczy Jelinek.
W myśl obowiązującej uchwały, o której głośno nie mówiono, każdy kto będzie chciał pozbyć się odstojnika lub innego zbiornika na nieczystości płynne może liczyć na jednorazową dotację w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych, za które uważa się koszty zakupu materiałów, środków do dezynfekcji zbiornika oraz koszty usługi likwidacji zbiornika na nieczystości płynne.

Gmina zastrzega jednak, że maksymalne kwoty udzielonej dotacji na likwidację zbiornika na nieczystości płynne wynosić będą: 1500 zł w przypadku budynków jednorodzinnych, 2500 zł w przypadku budynków wielorodzinnych do pięciu lokali mieszkalnych, 3500 zł w przypadku budynków wielorodzinnych od sześciu do dziesięciu lokali mieszkalnych oraz 7 tysięcy złotych w budynkach wielorodzinnych powyżej dziesięciu lokali mieszkalnych.

Rafał Makuch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.