W której świątyni zadzwonią monety?

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Józef Piasecki

W której świątyni zadzwonią monety?

Józef Piasecki

Są umowy na dotacje, dzięki którym blasku nabiorą trzy kościoły w gminie Kożuchów. Jakie prace, w których świątyniach zostaną wykonane?

W czwartek, 22 czerwca w urzędzie miejskim w Kożuchowie podpisano trzy umowy w sprawie dotacji celowych na remonty zabytkowych świątyń z gminy. Parafia pw. Świętej Rodziny w Lubieszowie otrzymała 30 tys. zł dla kościoła pw. Świętego Wawrzyńca w Studzieńcu. Zostanie w nim wykonana renowacja i konserwacja ambony oraz belki tęczowej wraz z krucyfiksem. Parafia pw. Świętej Anny w Broniszowie otrzymał także 30 tys. dla kościoła pw. Świętej Anny w Broniszowie. Za te pieniądze będzie wykonany pierwszy etap renowacji loży kolatorskiej z 1760 r. Najpierw zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna i opisowa stanu zachowania oraz prac konserwatorskich przy tym zabytku.

Parafia pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie otrzymała na tamtejszy kościół parafialny dotację celową w wysokości 65 tys. zł. W ramach dofinansowania zostanie przeprowadzony III etap remontu dachu, XIII wiecznej świątyni katolickiej. Proboszcz Robert Węglewski informuje, że w ramach tego etapu będą robione połacie dachu od kruchty, w części zachodniej, gdzie znajduje się główne wejście do świątyni. Nie są jeszcze zrobione daszki nad kapliczkami w części południowej. - Wykonawcą prac będzie firma Rafała Markowskiego z Kożuchowa, która zajmowała się remontem pozostałej części dachu kościoła parafialnego – informuje proboszcz R. Węglewski, który cieszy się, że zakończona zostanie w ten sposób renowacja całego dachu najstarszej istniejącej kożuchowskiej świątyni katolickiej.

Przypomnijmy, że kościół katolicki jest od kilku lat nabiera blasku. W 2016 roku w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona zabytków”, ogłoszonego przez ministra kultury, parafia otrzymała na renowację w skali ogólnopolskiej największą łączną dotację, w wysokości 1,65 mln zł. W ramach wniosku na remont i prac konserwatorskich wieży kościoła dofinansowanie wyniosło 800 tys. zł. Na prace ratownicze i wzmacniające konstrukcję otrzymano 850 tys. zł. Efekty prac mogą obserwować mieszkańcy i turyści. Szczególnego uroku nabrała kościelna wieża, eksponowana także w godzinach nocnych.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.