W kwietniu kupimy budynki poszpitalne

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
redakcja Gazety Lubuskiej

W kwietniu kupimy budynki poszpitalne

redakcja Gazety Lubuskiej

Zmiana nazwy powiatu, budynki poszpitalne, kopalnia węgla, zatoczka - to tylko kilka spraw, o które mieszkańcy pytali burmistrza Gubina.

Burmistrza Bartłomieja Bartczaka gościliśmy w piątek w naszej redakcji. Odpowiadał na pytania Czytelników na naszej stronie internetowej:

Bartosz Mikołajko: Na jakim etapie jest sprawa zmiany nazwy powiatu? Czy wniosek o zmianę nazwy trafił do wojewody?
Wniosek trafił do wojewody, który teraz wyda swoją opinię na ten temat, a następnie prześle wszystkie dokumenty do ministra Błaszczaka, do MSWiA.

Kamil K: Co z zatoczką przy ul. 3 Maja? Jest tam dość niebezpiecznie. Co zamierza pan z tym zrobić?
Aktualnie zajmuje się tym komisja bezpieczeństwa. Wczoraj odbyło się spotkanie w tej sprawie. Poczekamy na zalecenia komisji.

Dorota Zielińska: Czy wraz ze zmianą nazwy powiatu szpital powróci do Gubina? Jak wiadomo placówka w Krośnie Odrzańskim jest w złym stanie. Nie ma lekarzy, pielęgniarki są na wypowiedzeniu...
Zmiana nazwy powiatu nie ma wpływu na szpital. Jeśli chodzi o budynki poszpitalne, myślę, że jeszcze w tym miesiącu kupimy je od starostwa powiatowego za minimalną kwotę około 30 tysięcy złotych. Natomiast o tym, co będzie w środku, zdecydują rozmowy z NFZ oraz chętnymi operatorami. Trzeba zacząć chociaż od drobnego remontu budynku. Jest kilka koncepcji - zobaczymy, która wypali.

Krzysztof Dąbrowski: Mijają już cztery miesiące od dnia, kiedy nowi inwestorzy zawitali do Gubina i od tej pory jest wielka cisza. Co z zatrudnieniem? I czy wiadomo kiedy powstanie sklep budowlany Mrówka?
W najbliższym czasie jestem umówiony na spotkanie z inwestorami, którzy otwierają działalność przy ulicy Przemysłowej. Według wstępnych planów produkcja ma tam ruszyć w okolicach lipca bądź sierpnia. Na razie inwestor szuka osoby odpowiedzialnej za gubiński zakład, czyli prezesa bądź dyrektora nowej spółki. Jeżeli znajdzie się ta osoba, to ona będzie odpowiedzialna za rekrutację pracowników do fabryki. Jeśli chodzi o Mrówkę, to trwa przygotowanie dokumentacji, niezbędnej do wydania pozwolenia na budowę.

Iwona Dąbrowska: W jakiej kondycji znajduje się obecnie biblioteka miejska w Gubinie ? Jakim budżetem dysponuje i ile posiada etatów? Ciekawe, ile zarabiają bibliotekarki?
Biblioteka miejska jest w dobrej kondycji. Jeśli chodzi o finanse, to budżet roczny biblioteki wynosi blisko 340 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o etaty, to jest ich 6-7. Szczegółowych informacji mogę udzielić w urzędzie.

Bartosz Mikołajko: Jak wygląda sprawa połączeń autobusowych z Gubina. Czy rzeczywiście PKS ma w planach likwidację tych połączeń i czy można temu zapobiec?
Radni wojewódzcy w zeszłym roku przyjęli plan, który nie uwzględniał naszych postulatów, dotyczących połączeń Zielona Góra-Gubin. Dopiero po naszej interwencji przeprowadzono nowe konsultacje i według nowego projektu/planu połączenia autobusowe Zielona Góra - Gubin pozostaną. W sprawę zaangażowali się radni wojewódzcy, szczególnie Czesław Fiedorowicz, Anna Chinalska, Sebastian Ciemnoczołowski oraz Łukasz Mejza.

Krzysztof Dąbrowski: Chciałbym jeszcze poruszyć kwestię kopalni u nas w Gubinie. Jak to wygląda dzisiaj?
Pewnie niebawem poznamy plany rządu dotyczące energetyki, czyli tym samym budowy kompleksu energetycznego w Gubinie. Na pewno postawa wójta gminy Gubin, pana Zbigniewa Barskiego, który blokuje inwestycję wszelkimi możliwymi sposobami, nie tworzy dobrego klimatu wokół inwestycji.

19 kwietnia, we wtorek, o godz. 11.00 na pytania Czytelników za pomocą fanpage „GL” odpowiadał będzie burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.