W Łagowie trwa wyścig z czasem. Liczą, że mrozów jednak nie będzie

Czytaj dalej
Fot. C.Wachnik
Czesław Wachnik

W Łagowie trwa wyścig z czasem. Liczą, że mrozów jednak nie będzie

Czesław Wachnik

Na osiedlu Podgórnym w Łagowie trwa wyścig z czasem. Pozostało jeszcze wiele pracy, a warunki zimowe mogą przyjść lada dzień. Co wtedy?

Na naszym osiedlu trwa przebudowa wielu ulic. Niestety roboty są mocno opóźnione. Dlatego nie sądzę, by firma zdążyła z pracami do końca roku, tym bardziej że zapowiada się zima- mówi pan Marcin, mieszkaniec osiedla. - Czy gmina nie mogła rozpocząć robót wcześniej? Trudno przewidzieć, jak będziemy chodzili czy jeździli, gdy spadnie śnieg, a przebudowa ulic nie będzie zakończona.

Przebudowane zostaną takie ulice jak: Wiśniowa, Modrzewiowa, Jodłowa, Kwiatowa, Leśna, Wrzosowa, Krótka, Bukowa i Paderewskiego

Jedziemy do Łagowa. Faktycznie prace na niektórych ulicach, chociażby ul. Paderewskiego zostały zakończone, natomiast na innych, tu wymieńmy: Wiśniową czy Modrzewiową, dopiero się rozpoczęły. Koparka zdjęła wierzchnią warstwę nawierzchni i pracownicy będą układali tzw. ekopolbruk. Jednak to nie wszystko. Trzeba jeszcze zbudować odwodnienie i kanalizację burzową. Przypomnijmy, że przebudowane zostaną takie ulice jak: Wiśniowa, Modrzewiowa, Jodłowa, Kwiatowa, Leśna, Wrzosowa, Krótka, Bukowa i Paderewskiego. Na razie miały one nawierzchnię ziemną bądź szutrową. Brakowało też odwodnienia, stąd przy każdym większym deszczu, woda wdzierała się na podwórka.

Na ulicy Wiśniowej spotykamy pana Jerzego.
- Myślałem, że to szybciej pójdzie. Wydaje się, że wykonawca nie docenił, iż pracy jest tak dużo - podkreśla. - Dlatego na początku widać było tylko kilku pracowników. Teraz jest ich znacznie więcej, dlatego wydaje się, że do końca grudnia roboty powinny być zakończone. Chyba, że będą mrozy.

- Nie do końca grudnia, ale do 10 grudnia roboty mają być zakończone - tłumaczy wójt gminy Czesław Kalbarczyk. - Wprawdzie wcześniej wyznaczony termin zakończenia prac to 30 listopada, ale ze względu na różne niespodzianki, które wynikły w czasie robót, termin ten wydłużyliśmy do 10 grudnia. Musi być dotrzymany.

Połowa pieniędzy, która została przeznaczona na inwestycję pochodzi z tzw. schetynówki. Fundusze musimy je rozliczyć do końca roku. Podobnie wygląda przebudowa drogi w Jemiołowie.

Sołtys Jemiołowa Stanisław Mucha: Obecnie roboty przebiegają bardzo sprawnie i termin 12 grudnia jest realny.

- Ją też musimy rozliczyć do końca roku, choć postęp prac tam jest nieco gorszy. Jednak nie widzę możliwości, by prace przedłużyły się po 15 grudnia br. - wylicza wójt.

Tu przypomnijmy, że gmina prowadzi dwie inwestycje. A są nimi modernizacja ulic na osiedlu Podgórnym i przebudowa drogi w Jemiołowie. Ich koszt to 3,9 mln zł, z czego budżet gminy wyłoży 2 mln zł, a 1,9 mln zł to dotacja ze schetynówki. Przebudowa ulic w Łagowie będzie kosztowała 1,6 mln zł, a drogi w Jemiołowie prawie 2,3 mln zł.

Sołtys Jemiołowa Stanisław Mucha powiedział nam, że obecnie roboty przebiegają bardzo sprawnie i termin 12 grudnia jest realny. - Prace są na finiszu. Ściągnięto dodatkowych ludzi i sprzęt, stąd roboty są prowadzone sprawnie. Jedynym zagrożeniem mogą być warunki zimowe. Gdyby nastały mrozy i śnieg, to wtedy mogłoby dojść do opóźniania - powiedział sołtys.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.