W LO w Nowej Soli było powstanie

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

W LO w Nowej Soli było powstanie

Edward Gurban

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Soli pamięta o mieszkańcach miasta, którzy walczyli w powstaniu wielkopolskim. Na tydzień przed rocznicą wybuchu przygotowali uroczyste obchody.

W Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Soli we wtorek, 20 grudnia odbył się uroczysty apel z okazji 98. rocznicy powstania wielkopolskiego. Młodzież gościła u siebie kombatantów, Sybiraków i członków rodzin powstańców wielkopolskich. Na cmentarzu w Nowej Soli znajduje się pomnik poświęcony powstańcom, którzy osiedlili się w powiecie. Są tam następujące nazwiska: Stanisław Antkowiak, Franciszek Banaszyk, Jerzy Budziński, Franciszek Cyplik, Seweryn Figaszewski, Stanisław Gibowski, Antoni Glapa, Wacław Gołębiewski, Józef Janus, Stanisław Kańduła, Józef Kęciński, Andrzej Kończak, Józef Kunowski, Klemens Lemiesz, Ignacy Pawlicki, Michał Peśla, Roman Piotrowski, Wacław Polziń, Walenty Rozwalak, Wacław Staszewski, Józef Stronka, Jan Szczepaniak, Walerian Szyfter, Andrzej Waltrowski i Władysław Waszkowiak.

Wicedyrektor LO, historyk Jacek Michałowski wygłosił referat na temat powstania. Młodzież liceum, pod kierunkiem Beaty Jasińskiej, wystawiła montaż poetycko-muzyczny na temat walki narodowo-wyzwoleńczej Polaków, a w szczególności zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

- Z tego, co wiem, powstanie wielkopolskie to jedyne wygrane powstanie w historii Polski. Spontaniczny zryw 70 tysięcy Polaków objął całą Wielkopolskę. Gdyby nie rozejm w Trewirze, nasi żołnierze poszliby dalej i wygrali jeszcze więcej dla Polski – okazał się niezłą wiedzą z historii Sebastian Janiszewski z kl. II e LO. Z kolei jego koleżanka Inga Ochota dodała: - To było wielkie wydarzenie w historii Polski. Pozwoliło ono w pełni odzyskać Niepodległość w 1918 roku. Dzisiaj wiele możemy zawdzięczać tym ludziom.

- Mój teść Franciszek Walkowiak brał udział w powstaniu. Miał czterech synów, najmłodszy Henryk był moim mężem. Źle się stało, że czasy, gdy „Dziadek” (tak go nazywaliśmy) mógł dzielić się wspomnieniami, były dla niego trudne. Mówienie o powstaniu wielkopolskim i innych powstaniach, było zakazane. Dlatego tak niewiele wiem o jego zasługach. Zresztą zmarł dosyć wcześnie, bo w 1969 roku i został pochowany koło Poznania. Synowie, a było ich czterech, bardzo kochali i szanowali ojca. Mówili, że był bardzo dobrym i pracowitym człowiekiem – opowiada Aleksandra Walkowiak.

W części artystycznej uczestniczyła liczna grupa młodzieży z różnych klas LO
Edward Gurban W części artystycznej uczestniczyła liczna grupa młodzieży z różnych klas LO

- Powstanie wielkopolskie było drogą do wolności. Pozbyliśmy się jarzma pruskiego. Zwycięstwo powstania wielkopolskiego przyczyniło się znacznie do powstania państwa polskiego – podsumował wszystkie wypowiedzi historyk Paweł Szpigun, szef nowosolskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, który pisał na Uniwersytecie Zielonogórskim pracę magisterską na temat tego powstania.

Powstanie wielkopolskie to powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy owacyjnie witany przybył 26 grudnia do Poznania - na podstawie wikipedia.pl

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.