W Lubrzy powstaje obiekt na miarę XXI wieku

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

W Lubrzy powstaje obiekt na miarę XXI wieku

Alicja Kucharska

Budynek przyszłego urzędu i domu kultury szybko pnie się w górę. - W skali roku wybudować taki kompleks... To naprawdę wyczyn - mówi wójt Ryszard Skonieczek.

- Prace przebiegają sprawnie. Zgodnie z harmonogramem - tak o wielkim przedsięwzięciu budowlanym mówi wójt Ryszard Skonieczek. Widoczna jest już bryła przyszłego domu kultury z budynkiem urzędy gminy. Powstaje obiekt na miarę XXI wieku!

Jeszcze niedawno były tylko fundamenty

Nie tak dawno w Lubrzy odbywała się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, czyli pierwszej cegły w rogu powstającego budynku. Wówczas dostrzegalne były wyłącznie fundamenty. Budynek szybko pnie się w górę, bo widoczna jest już cała konstrukcja.

- Mury zostały ukończone. Obecnie trwają prace instalacyjne w środku. Mogę śmiało powiedzieć, że szaleje tam grupa instalatorów, która rozciąga kilometry kabli mających łączyć ze sobą zarówno sieć komputerową, jak i elektryczną. Być może są to prace mało widoczne na zewnątrz, ale nieodzowne, które będą gwarantowały funkcjonalność obiektu - podkreśla wójt Ryszard Skonieczek.

Włodarz gminy zachwala także wykonawcę

- Prace przebiegają terminowo, wszystko jest poukładane. Na budowie panuje ład - zaznacza. Co tydzień zwoływana jest tak zwana rada budowy, podczas której omawiane są postępy prac.

Przypomnijmy, że budowa rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Plany są ambitne, bo nowy dom kultury oraz urząd mają powstać do końca listopada.

Zgodnie z projektem, zostaną zastosowane systemy energooszczędne: na budynku szkoły zamontowano kolektory słoneczne, natomiast na nowym budynku pojawi się instalacja fotowoltaiczna. - Obiekt wygląda już dość okazale, natomiast ostateczna elewacja pokaże nam efekt końcowy całego przedsięwzięcia. Technicznie to duże wyzwanie. W skali roku wybudować taki kompleks, to naprawdę wyczyn - ocenia R. Skonieczek.

Nowoczesny i funkcjonalny obiekt

W ramach sześciomilionowej inwestycji powstanie kompleks kulturalno-biurowy, dwukondygnacyjny, który zostanie połączony ze szkolą. Łącznik pozwoli uczniom na swobodne przejście do sali widowiskowej. Powstaną również: biblioteka, gabinety sekcji zainteresowań czy świetlica socjotera-peutyczna i sala audytoryjna ze 149 miejscami siedzącymi. Przed budynkiem powstanie parking, a całość terenu zostanie ogrodzona. Cały kompleks i jego otoczenie będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kompleks będzie sąsiadował z lubrzańską szkołą, a obie placówki zostaną ze sobą połączone za pomocą specjalinego łącznika. Zadowolenia nie kryje Lucyna Kucała, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Lubrzy. Bo dotychczas uczniowie, podczas wszelkich uroczystości szkolnych, gromadzili się w stołówce.

- To, że dom kultury powstanie obok nas, da większe możliwości organizacyjne w przypadku imprez szkolnych. Z pewnością będzie więcej miejsca, ale i przestrzeń będzie atrakcyjna. Dzięki temu będziemy mogli zapraszać również na przedstawienia czy uroczystości osoby z zewnątrz - mówi dyrektor, która zaznacza, że dodatkowo na ofercie domu kultury skorzystają uczniowie. Bo chęć wzięcia udziału w wydarzeniu nie będzie wiązała się z wielką wyprawą.

- Obecne prace finansujemy z własnych środków. Następnie zaciągniemy 4 mln kredytu. Będzie on krótki, bo dwuletni - podsumowuje wójt.

Efektu finalnego i wyczekiwanej przeprowadzki nie mogą doczekać się również urzędnicy. Bo stan techniczny obecnego urzędu pozostawia wiele do życzenia.

Ciasne pomieszczenia, brak intymności przy załatwianiu trudnych spraw, z jakimi przychodzą mieszkańcy stały się m. in. przyczyną podjęcia odważnej decyzji, która wprowadzi Lubrzę w XXI wiek.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.