W małych gminach będzie mniej dzieci w szkołach

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

W małych gminach będzie mniej dzieci w szkołach

Marek Białowąs

- Skutkiem reformy oświaty dla małych gmin będzie to, że stracimy jeden rocznik. Zabraknie uczniów, którzy odejdą do większych miast - mówi Bernard Radny

Wszystkie gminy szykują się do wprowadzanej od września br. zmian w oświacie. W miarę proste zadania mają małe samorządy, gdzie funkcjonują dwie, trzy szkoły. I tak Zespół Szkół im. Bojowników o Wolność Ziemi Babimojskiej przy ul. Żwirki i Wigury działa w tym samym budynku co gimnazjum, które od września wejdzie w skład podstawówki. Burmistrza Babimostu, Bernarda Radnego martwi jednak sprawa wysokości subwencji oświatowej.

- Obecnie nasze dzieci, które chodzą do szkoły podstawowej i gimnazjum chodzą do naszych placówek przez 9 lat - tłumaczy B. Radny. - Po zmianach uczniowie kończąc 8 klas szkoły podstawowej będą kontynuowali naukę w innych miastach. Stracimy jeden rocznik. Zmniejszy się subwencja oświatowa. A gmina będzie zmuszona utrzymać wszystkie dotychczasowe placówki. Pozostałe szkoły podstawowe z terenu gminy Babimost: w Nowym Kramsku i Podmoklach Małych od września br. będą ośmioklasowymi podstawówkami.

Podobny kłopot z gimnazjum pojawił się w Kargowej, gdzie niedawno wybudowano dla tamtejszych uczniów halę sportową.
- Od września gimnazjum wejdzie w skład podstawówki przy ul. Marchlewskiego - zapowiada Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej.
Znany jest też projekt sieci nauczania w większym Sulechowie, gdzie działa obecnie 7 szkół podstawowych i 3 gimnazja. Po 1 września Gimnazjum nr 2 z siedzibą przy ul.1 Maja w Sulechowie przekształci się w 8-letnią Szkołę Podstawową nr 2. Gimnazjum nr 3 przy ul. Piaskowej wejdzie w skład do Szkoły Podstawowej nr 3 funkcjonującej pod tym samym adresem. Gimnazjum w Pomorsku włączy się do Szkoły Podstawowej w Brodach. Tu jednak do momentu ukończenia edukacji gimnazjaliści będą uczęszczali do Gimnazjum w Pomorsku.

Pozostałe placówki do roku 2019 z sześcioletnich przekształcone zostaną w ośmioletnie szkoły podstawowe działające pod dotychczasowymi adresami.

Nadal będą istniały podstawówki w Brodach, Bukowie, Cigacicach, Kalsku, Kijach oraz SP nr 1 i nr 2 w Sulechowie.

Radni Sławy w poniedziałek uchwalili nową sieć szkół, która będzie obowiązywał na terenie gminy od 1 września tego roku. W Ciosańcu dotychczasowy zespół szkół przekształcony zostanie w podstawówkę. Natomiast szkoły w Starym Strączu i Krzepielowie z sześcioklasowych staną się ośmioklasowymi. Niezbędne miejsce dla kolejnych klas znajdzie się w przybudówkach, przy których wkrótce zaczną się prace. – Najwięcej zmian czeka placówki w Sławie. Już nie będzie konieczności dowożenia dzieci starszych (roczniki gimnazjalne) z Krzepielowa i Starego Strącza dlatego baza lokalowa będzie zdecydowanie za duża. Stąd decyzja o zmianach. Młodsze dzieci z PSP w Sławie nadal będą się uczyć w placówce przy ul. Ogrodowej. Z kolei starsze wraz z siedzibą szkoły przeniesione zostaną do budynku Gimnazjum przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego – wyjaśnia Tomasz Krzymiński z urzędu miejskiego w Sławie.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.