Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

W Międzyrzeczu drożeją woda i ścieki

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kamil Kałuziak

W Międzyrzeczu drożeją woda i ścieki

Kamil Kałuziak

Radni zdecydowali, że opłaty za wodę i ścieki będą wyższe. Czy nie dało się tego uniknąć?

Za wodę pitną trzeba będzie zapłacić 4,54 zł za kubik - według wskazań licznika pomiarowego. To o 9 groszy więcej niż teraz. Za ścieki stawka dla zwykłego Kowalskiego wyniesie 7,20 zł za metr sześcienny. To o 73 groszy drożej.

Podwyżki radni przegłosowali na ostatniej sesji. Uchwała przeszła jednym głosem, ale - jak tłumaczą - sprzeciw i tak by nic nie zmienił. Takie są przepisy.

Kazimierz Puchan, prezes Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, tłumaczy: - Musimy przeprowadzić wielkie inwestycje w system kanalizacyjnym w Świętym Wojciechu, Kalsku i Kęszycy Leśnej.

Co konkretnie trzeba zrobić? Oczyszczalnia w Św. Wojciechu musi zostać przebudowana i unowocześniona. Podatnicy zapłacą za nowe obiekty i zastosowane technologie aż 34 mln zł. Znów to, co jest w Kęszycy Leśnej, pamięta jeszcze żołnierzy Wehrmachtu, dlatego zostanie zastąpione. Koszt? 6 mln zł. W Kalsku nie będzie za to żadnej oczyszczalni, ale nieczystości popłyną rurociągiem za 5 mln zł do Międzyrzecza.

Żeby na to wszystko „zarobić”, miejska spółka wodociągowa w najbliższym czasie będzie chciała wypuścić obligacje komunalne. Gmina liczy też, że z dotacji unijnych pozyska przynajmniej 60 proc. tego, co musi wydać.

- Miasto ostatnio bardzo dynamicznie się rozwija. Do systemu kanalizacyjnego chcemy i musimy dołączyć kolejne budowane obiekty przemysłowe i mieszkalne. Bez wielkich i drogich inwestycji w infrastrukturę nasze oczyszczalnie ścieków okażą się za małe na potrzeby mieszkańców i kolejnych powstających firm, które przecież muszą korzystać z sieci - mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.

Mieszkańcy? Ci, z którymi rozmawialiśmy, podwyżkę przyjmują spokojnie. - Jak się słyszy, że ścieki podrożeją o ponad 11 proc., to robi wrażenie. Natomiast jak wiem, że to będzie 73 grosze za kubik, wtedy nie brzmi to już tak strasznie - mówi Anna Harojan.

Dariusz Malicki: - W swoim sklepie używam bardzo mało wody. W domu mam o wiele większe opłaty, ale raczej nasz budżet domowy zbytnio nie odczuje podwyżek związanych z firmą wodociągową - mówi przedsiębiorca.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Kamil Kałuziak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Dwa bilety na Free Fight Federation 8 czerwca

Płacisz za pół roku z Gazetą Lubuską, a dwa bilety na Free Fight Federation dostajesz GRATIS!

180,00 400,00

FFF to nowość, której celem jest konfrontowanie w klatce ludzi znanych z pierwszych stron gazet, którzy chcą się sprawdzić w twardej formule MMA.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.