W mieszkaniach komunalnych będzie drożej!

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

W mieszkaniach komunalnych będzie drożej!

Grzegorz Kozakiewicz

Aż o 10 proc. wzrosną czynsze w mieszkaniach komunalnych w Żarach. Za metr kwadratowy zapłacimy 5,23 zł!

Zarządzenie burmistrz Danuty Madej w sprawie stawek czynszów w mieszkaniach komunalnych miasta ukazało się w przedostatnim dniu zeszłego roku.

Od 1 stycznia stawka bazowa wynosi 5,23 zł za metr kwadratowy. Podwyżka będzie miała też wpływ na odpłatność za mieszkania socjalne. Tam z kolei stawka wyniesie 2,56 zł za metr kwadratowy w budynku wybudowanym po roku 2000 i 1,83 zł za metr kwadratowy w nieruchomości sprzed roku 2000.

Podwyżka dotknie mieszkańców blisko dwóch tysięcy lokali, a wyższe rachunki zaczną przychodzić od maja, po upływie okresu wypowiedzenia obowiązujących umów.

Jak tłumaczy magistrat, regulacja czynszów zapisana jest w programie gospodarowania zasobem mieszkaniowym uchwalonym jeszcze we wrześniu 2011. O waloryzację stawek wnioskował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który od lat boryka się z brakiem środków na utrzymanie starzejących się kamienic.

- Od 2011 roku była tylko jedna podwyżka- mówi prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Krzysztof Tuga. - W 2012 roku podniesiono czynsze o 5 procent. A według założeń, czynsze miały rosnąć co rok o 10 - 15, a nawet procent, tak by w 2016 roku stanowiły około 3 procent wartości odtworzeniowej mieszkań. Tymczasem nowe stawki wynoszą mniej niż 2 procent.

To nie jedyna niezgodność jaka zachodzi pomiędzy planem przyjętym przez radnych a rzeczywistością.

Dokument sprzed pięciu lat określał też plan remontów lgminnych mieszkań i budynków. Potrzeby w tym zakresie oszacowano na około 3,5 mln rocznie. Zakładano jednocześnie postępujący wykup mieszkań przez lokatorów. W 2016r oku miasto miało mieć ich jedynie 1500. Żadnej z tych wartości nie udało się osiągnąć.

Wyższe rachunki zaczną przychodzić od maja

Skutkiem zaniechań jest katastrofalny stan żar¬skich kamienic. Cztery lata temu tylko 9 proc. z nich oceniono jako „dobry”. Znaczna część środków wydatkowanych na remonty pochodzi z budżetu miasta. -Z tego też powodu w wielu miejscach utrzymanie budynków ogranicza się do usuwania awarii i prowadzenia najbardziej niezbędnych napraw - dodaje K. Tuga.

Nowe stawki mają przynieść ZGM dodatkowe 600 tyś. zł rocznie. Jak deklaruje prezes, pieniądze te w całości przeznaczone zostaną na remonty - przede wszystkim na wymianę okien. W połowie roku spółka chce zacząć typować do malowania klatki schodowe. W pierwszej kolejności odświeżone zostaną te, w których przeprowadzono wymianę instalacji.- Magistrat ma w tej chwili udziały w 344 wspólnotach mieszkaniowych - zauważa K. Tuga - zobowiązani jesteśmy płacić na fundusz remontowy, a także brać udział w podejmowaniu uchwał o jego powiększaniu. Bez dodatkowych pieniędzy będziemy hamulcowym, który uniemożliwi modernizację budynków wspólnotowych.

Urzędnicy liczą też, że wyższe czynsze zmobilizują lokatorów do wykupu swoich lokali. Według nowych zasad bonifikata na wykup wynieść może nawet 80 proc. By budynek komunalny można było przeznaczyć do wykupu wystarczy deklaracja połowy najemców. Ma poprawić sprzedaż lokali. - Nikogo nie stawiamy pod ścianą - zapewnia prezes. - W ciągu najbliższych miesięcy każdy będzie mógł przekalkulować, czy chce być nadal najemcą, czy może opłaca mu się zajmowany lokal odkupić.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.