W nowosolskiej bibliotece działa książkowy bankomat

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Jakub Nowak

W nowosolskiej bibliotece działa książkowy bankomat

Jakub Nowak

W miejskiej bibliotece stanęło niedawno nowe urządzenie, dzięki któremu mieszkańcy sami mogą wypożyczyć książkę.

- To bardzo fajna sprawa! - mówiły nam we wtorek, 16 lutego, panie Edyta oraz Nikola, które po raz pierwszy miały okazję skorzystać z nowego urządzenia w miejskiej bibliotece. Maszyna, nazywana żartobliwie „książkowym bankomatem”, pozwoliła im szybko i sprawnie wypożyczyć nowe książki.

- Mieliśmy już wcześniej podobne urządzenie, które przekazane zostało nam przez firmę, która w nowej bibliotece zainstalowała system biblioteczny. Było ono jednak niestety stare, często się psuło i raczej zniechęcało czytelników do korzystania z niego - opowiada nam dyrektorka biblioteki Elżbieta Gonet. Jak zaznacza, nowa maszyna jest już bardzo przydatna, i nie jest trudna w obsłudze - podobne można zresztą spotkać m.in. w dużych bibliotekach uniwersyteckich.

Samodzielne wypożyczanie książek chwalą sobie oczywiście sami czytelnicy. Ci, którym się spieszy mogą od teraz sami wypożyczyć lub zwrócić książki. Dzięki temu nie tworzą się kolejki, poza tym czasami są także osoby, które po prostu nie chcą, żeby ktoś widział, jaką pozycję wypożyczają. - To urządzenie zapewnia w pewnym stopniu anonimowość - mówi nam pani dyrektor.

Samodzielne wypożyczanie książek chwalą sobie oczywiście sami czytelnicy

Warto zaznaczyć, że pracownicy biblioteki oczywiście chętnie pomogą wszystkim w nauce obsługi nowego urządzenia. Żeby z niego korzystać, wystarczy, jak w przypadku bankomatu, włożyć w odpowiedni otwór kartę czytelnika, po czym przeprowadzić operację zwrotu lub wypożyczenia. Wszystko zgodnie z instrukcją wyświetlającą się na ekranie monitora.

Jakub Nowak

Dziennikarz i kierownik oddziału w Nowej Soli.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.