W ostatni majowy weekend Zielona Góra będzie żyła 58. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich [PROGRAM]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Dariusz Chajewski

W ostatni majowy weekend Zielona Góra będzie żyła 58. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich [PROGRAM]

Dariusz Chajewski

Przez lata Wydarzenia Zielonogórskie były zapomniane. Zakurzone akta stojące na półkach archiwum MO i SB. Dziś, rok po roku, wiemy o nich coraz więcej. W tym, aby uhonorować uczestników tamtych wydarzeń, przyjeżdża prezydent Andrzej Duda.

Co się wydarzyło w Zielonej Górze 30 maja 1960 roku? Jeszcze kilka lat temu, pytani o to na ulicy tuż przed dawnym Domem Katolickim, młodzi zielonogórzanie nie mieli zielonego pojęcia. Kolejne rocznice przemykały jakby nieco niezauważenie. W tym, że teraz jest inaczej, spora zasługa „Gazety Lubuskiej”, która zainicjowała ubiegłoroczne obchody. Dlaczego akurat 57. rocznicy? Bo czasu jest coraz mniej, bohaterowie tamtych dni odchodzą.

W tym roku 58. rocznicę potraktowano wyjątkowo. Nawet nie przez to, że obchody zaszczyci swoją obecnością prezydent Andrzej Duda. Oto zostały one włączone w szereg uroczystości, które mają upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Słowem to wydarzenie o randze ogólnonarodowej. Bo i losy północnych i zachodnich kresów Polski różnią się od tych, które opisywane są w podręcznikach historii. Stąd Wydarzenia Zielonogórskie jako element naszej drogi do niepodległości, ale także wyjątkowa wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

30 maja 1960 roku pięć tysięcy zielonogórzan wyległo na ulice, by bronić Domu Katolickiego. Jedni chwycili za kamienie, inni „tylko” nie zareagowali na wezwanie milicji do rozejścia się. Ta użyła pałek i gazu łzawiącego, protestujący wyrywali bruk z jezdni i walczyli; spalili też dwa samochody milicyjne. Wiele osób zostało rannych, były aresztowania... Skala tego wystąpienia, ale i późniejszych represji, to dowód na to, że nie był to jedynie protest w obronie centrum spotkań katolików, ale godności, wolności i... niepodległości. Podręczniki o tym milczą, ale było to największe wystąpienie przeciwko władzy w powojennej Zielonej Górze i jedno z największych w Polsce, do których doszło między czerwcem 1956 a grudniem 1970.

Przez kilkadziesiąt lat uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich byli chuliganami, teraz są bohaterami antykomunistycznego wystąpienia. Przed rokiem odznaczenia otrzymało kilku z nich. W tym roku pośmiertnie zostaną uhonorowane cztery osoby. Bo tak naprawdę właśnie to jesteśmy tym ludziom winni. Pamięć.

PROGRAM OBCHODÓW 58. ROCZNICY WYDARZEŃ ZIELONOGÓRSKICH

niedziela - 27 maja 2018 r.

30 maja o godz. 22.36 warto włączyć TVP 1. O tej godzinie emitowany jest wyjątkowy film, fabularyzowany dokument poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim. Producentem filmu jest GL.

Nasz album poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim można kupić:

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS POŚWIĘCONY WYDARZENIOM ZIELONOGÓRSKIM

Dariusz Chajewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.