W przyszłości chcą otworzyć poradnie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

W przyszłości chcą otworzyć poradnie

Łukasz Koleśnik

Szpital jeszcze nie ruszył, a już mówi się o powstaniu różnych poradni. Jedna z nich, kardiologiczna, miałaby działać w Gubinie.

W Gubinie pojawiła się firma, która chciałaby prowadzić poradnię kardiologiczną przy planowanym oddziale wewnętrznym. Ma on zostać uruchomiony przez Zachodnie Centrum Medyczne. Takie informacje przekazuje nam emerytowany lekarz, Zygfryd Gwizdalski, który kiedyś prowadził lecznicę w Gubinie.

- Jak dla mnie to byłaby wspaniała sprawa. Zwłaszcza w połączeniu z oddziałem wewnętrznym i leczeniem na miejscu. Dzięki temu taki oddział mógłby się rozwijać - opowiada Gwizdalski.

Czy faktycznie jest coś na rzeczy i zewnętrzna firma stara się uruchomić poradnię kardiologiczną?_Zapytaliśmy burmistrza Bartłomieja Bartczaka.

- Nie chcę rozbudzać nadziei wśród mieszkańców zapowiadając, że na sto procent będzie u nas poradnia lub dodatkowe oddziały. Na razie trwają rozmowy. Nowa spółka czeka na to, aby zostać wpisana do rejestru podmiotów medycznych przez wojewodę. Później zobaczmy co dalej. Procedura trwa - mówi burmistrz Bartczak.

Prezes Zachodniego Centrum Medycznego, które będzie prowadzić szpital w Krośnie Odrzańskim i w Gubinie, mówił podczas swoich wystąpień, że spółka chce skupić się na poradniach, aby zatrzymać w powiecie pacjentów.

- To oczywiście przyszłość. Teraz skupiamy się na tym, żeby w Gubinie uruchomić opiekę nocną i świąteczną, a następnie oddział wewnętrzny. Pamiętajmy, że spółka działa dopiero od miesiąca. Tempo jest bardzo szybkie i robimy wszystko, aby jak najszybciej uruchomić szpital - podkreśla prezes spółki ZCM, Wojciech Włodarski.

Jak się jednak okazuje, nie tylko w Gubinie planuje się otworzyć poradnie specjalistyczne. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Gubińskim też ma plany związane z tego typu działalnością. Potwierdza te informacje wójt gminy Gubin, Zbigniew Barski.

- Przeprowadziliśmy zmiany organizacyjne, aby SP_ZOZ_mógł ubiegać się o prowadzenie tego typu poradni - mówi.

Dodaje, że obecnie gmina czeka na to, aż Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkursy.

- Planujemy otworzyć trzy poradnie specjalistyczne:_urologiczną, diabetologiczną oraz endokrynologiczną - wymienia Z. Barski. Aby jednak one funkcjonowały potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Wójt zapewnia jednak, że taki będzie.

Zakupiono między innymi nowy aparat USG. - Chcemy, żeby ośrodki były lepiej wyposażone. Zwłaszcza, że szpitala jeszcze nie ma. Stąd też staranie się o poradnie - stwierdza Z. Barski.

Wójt uważa, że otwarcie trzech poradni na terenie gminy nie będzie szkodziło planowanemu szpitalowi w Gubinie i Krośnie Odrzańskim.
- Wręcz przeciwnie. Dzięki uruchomieniu tego typu gabinetów na terenie naszej gminy, przyszły szpital będzie mógł liczyć na to, że nasi pacjenci będą tam przekierowywani. Oznacza to, że będziemy się dobrze uzupełniać - stwierdza Barski.
Gmina czeka na uruchomienie konkursów, a spółka ZCM brnie przez długą drogę administracyjną do uruchomienia szpitala. Pierwsze zapowiedzi mówiły o otwarciu lecznicy na początku marca. Zostały niecałe trzy tygodnie do tego czasu i nawet prezes W. Włodarski przyznaje, że jest to mało realne. Zarówno spółka, jak i NFZ zapewniają, że starają się jak najszybciej uruchomić szpital w Gubinie i Krośnie Odrz. Tylko kiedy?

Łukasz Koleśnik

W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Opisuję wydarzenia z powiatu krośnieńskiego. Tematyka dowolna: od inwestycji, przez wywiady z ciekawymi ludźmi, po interwencje. Zdarza mi się też popełnić jakiś artykuł sportowy. Prowadzę też portal internetowy Krosno Odrzańskie Nasze Miasto oraz powiązanego z nim Facebooka, gdzie również znajdziecie materiały z krośnieńskiego regionu, mnóstwo galerii zdjęciowych i wiele innych. Prywatnie interesuję się sportem, głównie piłką nożną i koszykówką. Jestem zapalonym kibicem Borussii Dortmund. Biegam, dla zdrowia. Lubię kino, książkę, gry komputerowe. Nie mogę się rozstać z muzyką, więc pewnie mnie spotkasz ze słuchawkami na uszach. Studiowałem dziennikarstwo we Wrocławiu. O dziwo, pracuję jako dziennikarz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.