W rekordowym tempie powstało przedszkole w Otyniu

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

W rekordowym tempie powstało przedszkole w Otyniu

Eliza Gniewek-Juszczak

Ponad milion złotych kosztowało nowe przedszkole w Otyniu. Pomogła Unia Europejska. Budynek powstał w trzy miesiące. Jest dostosowany dla dzieci niepełnosprawnych.

1 milion 108 tysięcy złotych to kwota dofinansowania budowy przedszkola, którą otrzymała gmina Otyń. Wystarczyło tylko wyłożyć 15 procent wartości projektu. – Gmina sama nie byłaby w stanie sama udźwignąć finansowo tej inwestycji – przyznała podczas otwarcia wójt Barbara Wróblewska, która dziękowała wszystkim osobom, zaangażowanym na rzecz powstania placówki. – Szczególne podziękowania osobom, które nas wspierały finansowo i doradztwem, na każdym etapie. Nie było łatwo starać się o środki, które były ograniczone na terenie województwa. A chętnych było wielu. Okazało się, że nasz wniosek był bardzo dobrze napisany – dodała wójt Wróblewska.

Podziękowania i figurkę anioła, która powstała w pracowni gminnego centrum kultury otrzymała marszałek Elżbieta Anna Polak. – To jest też ulubiony projekt, dlatego, że są tutaj oddziały integracyjne. Zostały pokonane bariery dla dzieci niepełnosprawnych. To bardzo ważne, to też zadecydowało o tym, że projekt dostał dużą ilość punktów. Zależy nam na tym, aby młode pokolenie, które po nas przejmie pałeczkę, było super wychowane i świetnie wykształcone, o to chodzi w naszych działaniach politycznych. To, co robimy, robimy dla pokoleń. Aż się wzruszyłam, bo w październiku będę miała pierwszego wnuka – przyznała na koniec marszałek Polak, co spotkało się z oklaskami.

Kurator oświaty Ewa Rawa podkreśliła na otwarciu, że przedszkole jest piękne i na pewno przyczyni się do tego, żeby warunki do nauki i wychowania były coraz lepsze. – Lubuska oświata jest w dobrym stanie. Podczas wakacji bardzo dużo prac zostało przeprowadzonych w związku z modernizacją budynków gimnazjów, które musiały być dostosowane do potrzeb szkół podstawowych. Jestem zdania, że nasze szkoły są piękne, dobrze wyposażone, Tu ogromny ukłon w kierunku jednostek samorządu terytorialnego i dyrektorów, którzy o to dbają o to by poziom wychowania i kształcenia był wysoki a szkoły dobrze wyglądały – powiedziała „GL” kurator Ewa Rawa.

Dyrektorem przedszkola została Violetta Łuczkowiec, która w ostatnim czasie pełnił obowiązki dyrektora zespołu szkół w Otyniu. – Najważniejsze było dla mnie to, aby dzieci były bezpieczne – podkreśliła tuż po otwarciu. – Chciałabym, aby każdego dnia dziecko, przekraczając próg przedszkola było zadowolone, żeby chętnie chciało do nas przychodzić. Po pierwszym dniu adaptacyjnym, kiedy dzieci były z rodzicami i w poniedziałek w starszych grupach było bardzo spokojnie, w grupie „Kaczuszek: dzieci jeszcze trochę popłakiwały. Ale myślę, że do końca tygodnia dzieci poczują się już jak u siebie. Panie sprostały zadaniu, zwykle do przedszkola przychodzi jedna nowa grupa, a tutaj wszystkie grupy są nowe.

- Jest super. Wszystko na jednym poziomie, nie ma schodów. Czyściutko. Trochę za mało zabawek, ale dzisiaj dostali dużo prezentów - powiedziała Wanda Lewandowska, babcia Antosia Betki.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.