W Sejmie otwarto wystawę o Wydarzeniach Zielonogórskich

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn/Polska Press
Leszek Rudziński, urząd wojewódzki

W Sejmie otwarto wystawę o Wydarzeniach Zielonogórskich

Leszek Rudziński, urząd wojewódzki

Od środy, 24 maja, W gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej można obejrzeć wystawę historyczną o Wydarzeniach Zielonogórskich. W jej uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, minister Elżbieta Rafalska, wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

„Zielona Góra 30 maja 1960 roku w obronie Domu Katolickiego” – tak zatytułowano wystawę fotograficzną, upamiętniającą solidarny sprzeciw zielonogórzan wobec władz PRL. Ekspozycja stanowi integralny element obchodów 57. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich, nad którymi honorowy patronat sprawuje prezydent RP Andrzej Duda. Ekspozycja została zorganizowana przy współpracy IPN w Poznaniu oraz posłów na sejm RP Marka Asta i Artura Zasady. Wojewoda lubuski Władysław Dajczak zaznaczył, że otwarta w sejmie wystawa jest pierwszą galerią upamiętniającą wydarzenie od czasu zajścia mającego miejsce w 1960 roku.

Uroczystszemu otwarciu wystawy przewodniczył wicemarszałek sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Joachim Brudziński. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, posłowie na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, senatorowie RP, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, wicewojewoda lubuski Robert Paluch, prezes samorządowego kolegium odwoławczego w Zielonej Górze Robert Gwidon Makarowicz, przedstawiciel IPN dr Rafał Łatka. W wydarzeniu partycypowali również uczestnicy walk w obronie Domu Katolickiego: Tadeusz Lentowicz i Zenon Kamiński.

- Byłem 16-letnim uczniem, kiedy dotarła do nas wiadomość, że w śródmieściu zebrał się tłum i broni Domu Katolickiego – mówił Agencji Informacyjnej Polska Press Zenon Kamiński, uczestnik wydarzeń. - W rozpętała się totalna bitwa. Z jednej strony ZOMO pałowało i gazowało gazem łzawiącym, z drugiej nacierali obrońcy Domu. Trwało to kilka godzin – relacjonował Kamiński.

Podczas ceremonii otwarcia wojewoda lubuski Władysław Dajczak podkreślił, że w starciu uczestniczyło aż 5 tysięcy zielonogórzan, a represje wobec protestujących były bardzo dotkliwe. Wskazał również, że zdaniem historyków było to jedno z największych w Polsce wystąpień społeczeństwa w obronie wiary i wolności pomiędzy 1956 a 1970 rokiem, na które przez wiele lat starano się spuścić zasłonę milczenia. Dziś pamięć o tych wydarzeniach jest przywracana.

- Te wydarzenia miały bardzo ważne znaczenie dla budowania antykomunistycznej opozycji. Mam nadzieję, że od dzisiaj będzie w Polsce głośno o tych wydarzeniach – mówił AIP wojewoda. Dodał, że akcja w Zielonej Górze uświadomiła władzom komunistycznym, że na zachodzie Polski nie uda się łatwo przeprowadzić laicyzacji społeczeństwa.

W Warszawie wystawa pozostanie do 26 maja, po czym zostanie przewieziona do Zielonej Góry. Od 27 maja będzie można ją oglądać przy wejściu do Filharmonii Zielonogórskiej. Uroczyste obchody rocznicy odbędą się w niedzielę 28 maja 2017 roku. Rozpocznie je msza święta w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze o godzinie 11:00. Od 12:30 uroczystości będą kontynuowane na Placu Wielkopolskim, gdzie represjonowani uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich zostaną odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności.

Relacje świadków, zdjęcia nie tylko archiwalne, filmy, kadry z kręcenia filmu dokumentalnego, którego producentem jest „GL”, informacje o spotkaniach komitetu organizacyjnego uroczystości rocznicowych - wszystko to można znaleźć na: Wydarzenia Zielonogórskie 1960

Zobacz fragment filmu: Nakręciliśmy film o Wydarzeniach Zielonogórskich

Leszek Rudziński, urząd wojewódzki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.