W Skwierzynie powstaje mural, który spróbuje cofnąć czas

Czytaj dalej
Fot. AGR
AGR

W Skwierzynie powstaje mural, który spróbuje cofnąć czas

AGR

Przed wojną po wschodniej stronie rynku stał rząd kamienic. Mają o tym przypominać malowidła na ścianach bloków wielorodzinnych .

- Widziałam zdjęcia dawnej starówki, była bardzo piękna. Dlatego cieszę się, że choć zniszczonych podczas wojny budynków już nie ma, powstaje coś, co nam o nich przypomni. Bardzo mi się ten pomysł podoba, zwłaszcza, że kiedyś sama mieszkałam w bloku, który właśnie jest malowany - mówi skwierzynianka Anna Łączna, która razem z synkiem obserwuje powstające na ścianie malowidło.

Artystyczny projekt

Na razie zza rusztowania widać tylko skrawek błękitnego nieba i dach namalowanej kamienicy. Prace wykonuje miejscowy artysta Remigiusz Bilski, a kapryśna pogoda nie przyśpiesza ich. - Zależało mi na tym, by był to autorski projekt, a nie zwyczajnie odbity szablon, dlatego mieszkańcy muszą być cierpliwi. Efekt na pewno wynagrodzi nam czekanie - mówi burmistrz Lesław Hołownia, który jest pomysłodawcą muralu. Jak przyznaje, zauroczył go podobny projekt w Strzelcach Krajeńskich. - Uznałem, że ten pomysł świetnie sprawdzi się w naszym mieście. Powstający mural ma być pierwszym z serii kilku. Wszystkie mają przedstawiać fronty kamienic, które stały tu przed wojną i które dziś znamy tylko z fotografii. W tym roku planujemy jeszcze jedno malowidło - dodaje.

Pomalowane ściany mają być podświetlone, by efektownie prezentować się w nocy, podobnie jak tańcząca i rozświetlona fontanna przed ratuszem. Podobać mają się nie tylko miejscowym, ale i wyrabiać miastu dobrą opinię wśród przyjezdnych. - Na pewno będzie to pięknie wyglądać, gdy zostanie skończone. Bardzo mi się podoba cały tutejszy rynek - mówi turysta spędzający wakacje nad pobliskim jeziorem, Maciej Cieślak.

Przypominają historię

Od 1793 r. Skwierzyna wchodziła w skład państwa pruskiego, a później, od 187 r niemieckiego, w którym pozostała do końca drugiej wojny. 30 stycznia 1945 r. miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie i zniszczone w blisko 60 proc. Spłonęło wiele pięknych budynków, w tym kamienice okalające rynek.

Urząd miejski w Skwierzynie chce odtworzyć historię i przypomnieć mieszkańcom dawny wygląd miasta. Dlatego też wydana została publikacja ze zbiorem pocztówek z dawnych lat przedstawiających perełki architektury. Opracowany przez regionalistę Andrzeja Chmielewskiego album zawiera fotografie pochodzące z prywatnych zbiorów naszego redakcyjnego kolegi Dariusza Brożka. Pocztówki przedstawiające miejscowości powiatu międzyrzeckiego, redaktor kolekcjonuje od wielu lat.

W albumie dostępnym w miejscowych księgarniach zobaczyć można jak przed wojną wyglądał ratusz i rynek, kościoły, wieża ciśnień, dworzec, poczta, urzędy, szkoły, rzeka i ulice. Obejrzymy też panoramy miasta w ujęciach z różnych lat.

AGR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.