W spełnianiu marzeń choroba to nie kłopot

Czytaj dalej
Fot. Adam Swarcewicz
Adam Swarcewicz

W spełnianiu marzeń choroba to nie kłopot

Adam Swarcewicz

Bartek Rzońca wyruszył w podróż na wózku inwalidzkim. Chce pokonać 900 km w 20 dni.

Bartek Rzońca, świnoujścianin, obecnie studiujący na Politechnice Koszalińskiej, w poniedziałek rozpoczął podróż ze Świnoujścia do Zakopanego. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że całą trasę ma zamiar pokonać na wózku inwalidzkim.

Chłopak postanowił udowodnić innym niepełnosprawnym, że marzenia można spełniać nawet wtedy, gdy walczy się z nieuleczalną chorobą. - Pomysł na podróż narodził się około trzech lat temu, ale pierwsze poważne kroki organizacyjne rozpoczęły się w lutym tego roku - mówi Bartek Rzońca. - Na początku chciałem pojechać na pielgrzymkę do Częstochowy, ale wszyscy mi odmówili. Powiedzieli, że taka podróż stwarza zbyt dużo problemów.

Organizacją wyprawy zajmował się sam Bartek. Udało mu się uzyskać sponsorów, zorganizować darmowe pobyty w hotelach i ułożyć plan wycieczki. Chłopak wyruszył w poniedziałek z placu Wolności w Świnoujściu. Na oficjalnej inauguracji startu pojawili się jego rodzina, przyjaciele, sponsorzy i władze miasta.

Bartek pokona łącznie 900 km, odwiedzi w tym czasie sześć województw i 20 miast. Codziennie będzie pokonywał dystans od 35 do 50 km. W podróży wspierają go Stanisław Ogrodnik, jego opiekun z Promedica24, oraz Sylwester Góra, wolontariusz z Caritasu.

W wyprawie uczestniczy również bus wyposażony w niezbędny sprzęt medyczny i narzędzia do ewentualnej naprawy wózka elektrycznego. Bartek sprawdził też stan techniczny swojego sprzętu i specjalnie na wycieczkę pomalował go w kolory moro. - Boję się złej pogody podczas podróży i tego, czy moja silna wola się utrzyma – mówi Bartek Rzońca.

Wyprawie towarzyszy zbiórka pieniędzy dla Caritasu na mieszkania dla potrzebujących. Trasę Bartka Rzońcy wspierają Promedica24 oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal.

Autor: Adam Swarcewicz

Adam Swarcewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.