Sandra Soczewa

W Sulęcinie za transport mniej. Za psy wcale. Woda drożeje

W Sulęcinie za transport mniej. Za psy wcale. Woda drożeje Fot. archiwum GL
Sandra Soczewa

- W końcu doczekaliśmy się zniesienia podatku za posiadanie psów. To bardzo dobra decyzja - mówi nam pan Ryszard z Sulęcina.

O zniesienie podatku dla posiadaczy psów w Sulęcinie starano się kilka lat, ale radni poprzednich kadencji nie zgadzali się na to. - Utrzymanie tego podatku było jak kara dla tych, którzy dbają o zwierzęta. Jego likwidacja to pierwsza słuszna decyzja nowych radnych - komentuje mieszkaniec Sulęcina.

Ale to niejedyna zmiana w gminnych podatkach. Zmaleje też stawka podatku transportowego.
Nowe stawki za samochody ciężarowe: od 3,5 tony do 5,5 ton - 250 zł (było 706 zł); samochody od 5,5 tony do 9 ton- 280 zł; ciężarówki od 9 do 12 ton - 380 zł. Różnice w każdym z przypadków wynoszą ponad 500 zł rocznie. Maleją też stawki podatków od samochodów, które wyposażone są w przyczepy lub naczepy.

To, co zmartwi mieszkańców, to podniesienie stawek za wodę i odprowadzanie ścieków, kolejno o 10 gr i 15 gr.

Lubniewice


- Podatek transportowy mamy chyba najniższy w Polsce - mówi burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła. I_tłumaczy, że gminie to się opłaca. Z ulg chętnie korzystają przedsiębiorcy, a nawet zwykli mieszkańcy Sulęcina, którzy u nas sie rejestrują. - Do gminy wpłynęło z tego tytułu więcej pieniędzy. Opłacało się - mówi Jaskuła. Bardzo możliwe, że właśnie przez niższy podatek w Lubnie-wicach, Sulęcin odnotował spadek rejestrowanych pojazdów i dlatego od 2016r. też postawił na jego obniżenie.
Nadwyżka, która trafi do gminy Lubniewice, a szacuje się, że będzie to około 30 tys. zł, pójdzie na konkretne cele. - Zrobimy projekt budowy nowego placu zabaw w Jarnatowie, ufundujemy szkolenia dla klubu sportowego Lubniewiczanka, wspomożemy organizację zawodów MTB, zrobimy ogrodzenie w Gliśnie - wymienia burmistrz. I_tłumaczy, że niektóre podatki muszą rosnąć, ponieważ gminy muszą coraz więcej przeznaczać m.in. na edukację i oświetlenie. - W efekcie, to i tak wraca do mieszkańców - dodaje.

Krzeszyce, Słońsk, Torzym


Mieszkańcy gminy Krzeszyce muszą liczyć się ze wzrostem podatków od 2016 r. - Powód jest jeden: gmina ma coraz więcej potrzeb i wydatków. I chociaż mieszkańcy będą musieli czasami zapłacić więcej, to w ostatecznym rozrachunku na tym skorzystają, bo ich pieniądze zainwestujemy - mówi wójt Stanisław Peczkajtis.

Stawki podatku transportowego od aut wyprodukowanych do 2009 r.: samochody od 3,5 tony do 5,5 ton - 618 zł; od 5,5 tony do 9 ton - 1030 zł; od 9 do 12 ton - 1236 zł. Podatek od samochodów wyprodukowanych po 2009 r.: 422 zł, 706 zł, 847 zł. Zmienią się też stawki od nieruchomości.

W Torzymiu bez większych zmian. Podatki wzrosną nieznacznie, tak jak przewiduje wskaźnik inflacji, czyli o około 1,7 proc.
W Słońsku ostatnie zmiany podatkowe były w 2011 r. Od 2016 mniejszy będzie podatek transportowy.

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.