Leszek Kalinowski

W zdrowym ciele, zdrowy... mózg, czyli seniorzy na start

Wszystkich posiadaczy karty ZGrani Zielonogórzanie 50 plus do udziału w nowej akcji  zachęcają:  Sylwia Humińska, Katarzyna Osińska, wiceprezydent Wioleta Fot. Mariusz Kapała Wszystkich posiadaczy karty ZGrani Zielonogórzanie 50 plus do udziału w nowej akcji zachęcają: Sylwia Humińska, Katarzyna Osińska, wiceprezydent Wioleta Haręźlak, Zofia Banaszak, Czesław Fiedorowicz
Leszek Kalinowski

Aktywni 50 plus to nowa akcja dla seniorów. Będą oni mogli za darmo skorzystać z kosmetycznych zabiegów, potraw w restauracjach i wejściówek na koncerty. Ale muszą zarazić innych energią.

Oj, będzie się działo. I to nie tylko wśród seniorów. Bo choć akcja skierowana jest do nich, to w niektórych działaniach będzie mógł wziąć udział każdy z nas.

- Super, że będzie taka akcja - cieszy się Stanisława Brózdziak, którą spotkaliśmy wczoraj na deptaku z wnukiem Igorem. - Sama staram się być aktywną babcią i na czasie, żeby dorównać np. w grach komputerowych wnukowi.
Zdaniem wiceprezydent Wiolety Haręźlak, oprócz bogatej oferty dla seniorów, jest coś ważniejszego. Chodzi bowiem o to, by wyciągnąć starsze osoby z domów. By nikt nie czuł się samotny, niepotrzebny. By po prostu wspólnie pobyć ze sobą. By zawrzeć nowe przyjaźnie...

- A może i małżeństwa, bo i takie przykłady mamy - dodaje wiceprezydent i cieszy się, że seniorzy będą mogli przejść metamorfozy. Jest pewna, że z tej oferty skorzystają.

- O tym, że nasi seniorzy są bardzo aktywni, świadczą czwartki i piątki na basenie za 1 zł - mówi. - W tych dniach pływalnia jest opanowana przez osoby w trzecim wieku! A jak się seniorzy potrafią bawić, pokazał sobotni bal, w którym uczestniczyło ponad 750 osób.

W akcji chodzi o to, by przełamać bariery. Niektórzy uważają, że w pewnym wieku nie wypada tego czy owego. Ale jest wielu, dla których wiek nie ma znaczenia.

- Nasi seniorzy nie mają problemu, by jeździć na termy do Burga, gdzie obowiązuje strefa nagości - mówi wiceprezydent i śmieje się: - Nasze panie czują się dowartościowane, bo są piękniejsze od Niemek...

Tym poczuciem pewności siebie, optymizmem mają zarażać innych. Stąd akcja „Aktywni 50 plus”. Jej organizatorami są: stowarzyszenie Centrum Metamorfoz i miejski program ZGrani Zielonogórzanie 50 plus oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat medialny objęła: „Gazeta Lubuska” i TVP3. Jak mówią Sylwia Humińska i Katarzyna Osińska z Centrum Metamorfoz, czas na zgłoszenia. Można je wysłać na adres : [email protected] najpóźniej do 3 listopada, do godz. 23.59. Formularze można też pobrać ze strony programu ZGrani Zielonogórzanie 50 plus, czyli: www.zgrani50.pl Ale można też dostać papierową wersję zgłoszenia w siedzibie programu, w ratuszu (Stary Rynek 1). Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karty ZGrani Zielonogórzanie 50 plus. A tych - jak podkreśla Małgorzata Szachowicz z biura programu - wydano do tej pory ponad 27 tysięcy. I wciąż można je sobie wyrabiać. Nie tylko przychodząc do ratusza czy wysyłając wniosek internetem.

- Będziemy też organizować mobilne punkty, gdzie od ręki dostaniemy kartę - mówi M. Szachowicz. - Pierwszy taki punkt będzie w Everest Fitness 24 października.

Wracając do zgłoszeń, to w akcji uczestniczyć mogą aktywni seniorzy. Co to znaczy?

- Tacy, którzy przejawiają aktywność, ale nie chodzi tu tylko o fizyczną. Są nią także malowanie obrazów czy uprawianie działki - tłumaczy Sylwia Humińska.

Spotkania zgłoszonych do akcji osób zaplanowano 5 listopada. Spośród nich zostanie wybranych 20 osób. Poprzez głosowanie na nie, zorganizowane przez „Gazetę Lubuską” (od 7 listopada do 13 listopada, do godz. 23.59) wyłonione zostanie 10 liderów. Pierwszy etap Metamorfoz rozpocznie się 17 listopada, a zakończy 15 stycznia 2017 roku. Głosowanie potrwa od 9 do 15 stycznia 2017, do godz. 23.59. Pięć osób z największą liczną głosów weźmie udział w drugim etapie akcji, który rozpocznie się 17 stycznia, a zakończy 26 lutego. Czytelnicy „GL” tym razem wybiorą już tylko jednego laureata. Głosowanie od 20 do 26 lutego 2017 do godz. 23.59. Nagrodą dla zwycięzcy będzie nie tylko nowy wygląd, zdrowsze ciało, lepsze samopoczucie, ale także przedmioty i artykuły od partnerów akcji, a tych zgłasza się coraz więcej.

Wszystkich posiadaczy karty ZGrani Zielonogórzanie 50 plus do udziału w nowej akcji  zachęcają:  Sylwia Humińska, Katarzyna Osińska, wiceprezydent Wioleta
Mariusz Kapała Wszystkich posiadaczy karty ZGrani Zielonogórzanie 50 plus do udziału w nowej akcji zachęcają: Sylwia Humińska, Katarzyna Osińska, wiceprezydent Wioleta Haręźlak, Zofia Banaszak, Czesław Fiedorowicz

Podczas Metamorfoz uczestnicy akcji będą mogli za darmo korzystać z zabiegów kosmetycznych, relaksacyjnych, zdrowych posiłków, ćwiczeń, koncertów itp.

- Pamiętajmy, że w zdrowym ciele - zdrowy... mózg - zachęca do udziału w akcji Czesław Fiedorowicz. I liczy, że panowie też będą aktywni, bo zazwyczaj to panie są bardziej energiczne.

- Od 25 lat przekonujemy się, co daje nam aktywny tryb życia - mówi prezes ZUTW Zofia Banaszak. - Warto więc wyjść z domu, bo oferta dla seniorów jest naprawdę bogata.

- A będzie jeszcze bogatsza - zapewniają organizatorzy. I zdradzają, że już planują kolejne edycje. W niektórych wydarzeniach będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy. Bo aktywność jest OK!

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.