Leszek Kalinowski

W Zielonej Górze będzie weekend pełen muzyki Bacha. Warto posłuchać

Renata Lato: - Zapraszam na 40. Konkurs Bachowski. Fot. Mariusz Kapała Renata Lato: - Zapraszam na 40. Konkurs Bachowski.
Leszek Kalinowski

Od piątku do niedzieli 90 młodych muzyków grać będzie utwory Jana Sebastiana Bacha. Odbędzie się wtedy 40. konkurs im. S. Hajzera.

To będzie prawdziwa, artystyczna uczta dla melomanów. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy al. Niepodległości. Natomiast galę zaplanowano w niedzielę o godz. 16.00 w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Muzyczne spotkanie adresowane jest do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, grających na instrumentach smyczkowych. Twórcą konkursu był wieloletni pedagog zielonogórskiej szkoły muzycznej, wybitny skrzypek, kameralista i koncertmistrz Filharmonii Zielonogórskiej - Stanisław Hajzer.

- Zasady konkursu niezmiennie obowiązują do dziś - mówi dyrektor szkoły muzycznej Renata Lato. - Każdy uczestnik wykonuje dwa utwory: jedną z części Bachowskich Sonat, Partit lub Suit oraz utwór dowolny z towarzyszeniem fortepianu. Co roku w imprezie uczestnicy prawie stu wykonawców.

Do udziału w muzycznym spotkaniu zakwalilfikowało się w tym roku aż 13 młodych skrzypków z Zielonej Góry. Nic dziwnego, nasze miasto uważane jest za silny ośrodek muzyczny.
- Uczestnicy będą występować w trzech grupach wiekowych - tłumaczy wicedyrektor Honorata Górna. - Pierwsza to klasy szkół muzycznych I stopnia i ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, druga klasy I-III szkół II stopnia, trzecia - klasy IV-VI szkół II stopnia.

Przewodniczącym jury będzie prof. Bartosz Bryła z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wykonawców oceniać będą także: prof. Stanisław Firlej z AM w Łodzi i dr Adam Morus z AM w Katowicach.
Z okazji jubileuszu wydano także wspomnienia, dotyczące inicjatora imprezy. Mówią o nim jego uczniowie.
Patronat nad 40. już ogólnopolskim konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałek Elżbieta Anna Polak.

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.