Leszek Kalinowski

W Zielonej Górze potrzebne są inwestycje i kadra

W Zielonej Górze od kilku już lat organizowany jest Dzień Godności, poświęcony osobom niepełnosprawnym. Każdy może wczuć się w ich sytuację, by lepiej Fot. Mariusz Kapała W Zielonej Górze od kilku już lat organizowany jest Dzień Godności, poświęcony osobom niepełnosprawnym. Każdy może wczuć się w ich sytuację, by lepiej zrozumieć świat z barierami.
Leszek Kalinowski

Rodzice niepełnosprawnych dzieci martwią się o ich przyszłość. Proszą więc o wsparcie. Hostelu nie ma w całym województwie. Zielona Góra zamierza wypełnić tę lukę.

Niepełnosprawność ma różne oblicza. I różne z nią związane są problemy. Jak trudno je pokonać, najlepiej wie rodzina.
Stąd też wołanie o pomoc. I propozycje, pytania Czytelników m.in. dotyczące asystenta osoby niepełnosprawnej, miejsca, gdzie znajdą wsparcie itd. - Asystent osoby niepełnosprawnej jest już na liście zawodów, ale w mieście nikt nie pełni takiej funkcji - mówi główny specjalista ds. osób niepełnosprawnych urzędu miasta Krzysztof Woźniak. - W kraju to rzadki przypadek, żeby jakiś samorząd było na to stać. Jak w wielu tego typu sprawach przeszkodą jest brak pieniędzy. Gminy same sobie nie poradzą, muszą mieć wsparcie państwa.

Nie znaczy to jednak, że niepełnosprawni nie mogą liczyć na pomoc miasta.

- Cieszę się, że mamy warsztaty terapii zajęciowej, dwa środowiskowe domy samopomocy, stowarzyszenie ludzi chorych na Alzheimera i inne organizacje, które w różny sposób wspierają niepełnosprawnych i ich rodziny - przyznaje przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Maria Miłuch. - Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców rozumie i chce wspierać niepełnosprawnych.

W Centrum Usług Opiekuńczych przy ul. Witebskiej pomoc otrzymuje wiele osób. Te, które są schorowane, starsze, nie mają rodziny mogą liczyć na wizyty w ich domach pracowników CUO. Pomogą się umyć, zrobią pranie, zakupy, posprzątają, a kiedy trzeba przytulą, pocieszą...

Czy mogą także przyjść do niespełnosprawnych, gdy rodzice czy opiekunowie wyjdą na dłuższy czas z domu? Jak mówi dyrektor CUO Elżbieta Sochacka, bardzo byśmy chcieli, żeby tak było. Jednak osób potrzebujących wsparcia przybywa, tylko w tym roku około 30, a kadra jest ta sama. Ba, sytuacja w tym roku jest jeszcze gorsza. Do tej pory dzięki pracom publicznym liczba opiekunów wzrastała. Nie było problemu z naborem. Tymczasem w tym roku chętnych do pracy nie ma.

- Mamy sześć etatów i ani jednej osoby chętnej. Szukamy od miesiąca - martwi się E. Sochacka. - Wiem, że pensja to najniższa krajowa. Ale po pewnym czasie jest szansa na stały etat. Sukcesywnie nasi pracownicy odchodzą na emerytury.
Centrum Usług Opiekuńczych czeka więc na chętnych do pracy z co najmniej średnim wykształceniem. Ograniczeń wiekowych nie ma, ale trzeba mieć też siłę, bo praca łatwa nie jest. Najważniejsze to cierpliwość i chęć pomagania innym.
E. Sochacka wciąż wierzy, że znajdą się chętni.

Czytelnicy pytają też o program, który był realizowany, a dotyczył trenera osoby niepełnosprawnej.

Pracowały one w restauracjach, hotelach, marketach, mając swojego opiekuna. Czy tak jest nadal? - Niestety nie, program Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakończył pół roku wcześniej niż powinien - mówi pani dyrektor. - A przecież mieliśmy umowy z pracodawcami. Na szczęście miasto z własnego budżetu wyłożyło pieniądze i mogliśmy dokończyć program. Efekty były fantastyczne. Do dziś wiele osób pracuje. Szkoda, że nie może on być kontynuowany.

W Zielonej Górze od kilku już lat organizowany jest Dzień Godności, poświęcony osobom niepełnosprawnym. Każdy może wczuć się w ich sytuację, by lepiej
Mariusz Kapała W Zielonej Górze od kilku już lat organizowany jest Dzień Godności, poświęcony osobom niepełnosprawnym. Każdy może wczuć się w ich sytuację, by lepiej zrozumieć świat z barierami.

Pomoc niepełnosprawni mogą zaś uzyskać m.in. w Ośrodku Terapii Zajęciowej. To placówka dziennego pobytu przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością ruchową i z różnym stopniem upośledzenia umysłowego. Podopieczni to głównie młodzież po 25 roku życia, która w rodzinnej atmosferze uczy się, pracuje i bawi. - A co będzie z naszymi dziećmi, gdy nas zabraknie? Albo pójdziemy do szpitala - pani Helena załamuje ręce, bo jest coraz starsza.

Wiceprezydent Wioleta Haręźlak przyznaje, że konieczna jest w mieście budowa hostelu i mieszkań chronionych. Nie ma ich w mieście, nie ma w całym województwie.

Zielona Góra ma już dokumentację i wyznaczone miejsce, gdzie hostel powstanie. Przy ul. Głowackiego, na terenie Promyka, który się rozbuduje o salę do ćwiczeń. Na parterze będzie stołówka, kilka pokoi, reszta znajdzie się na górze. Jednoosobowych będzie 16, dwuosobowych (dla par) - dwa. Rodzice będą mogli zostawić tu swoje dziecko. Planowane jest też 6-7 mieszkań chronionych (jedoosobowe pokoje, kuchnia, łazienka). Tu będzie można nauczyć się samodzielnego życia Pieniędze będą pochodzić z ZIT-ów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.