Kaśka Borek

W ZUS będzie doradca emerytalny

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego Fot. Darius Zbłoch Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września
Kaśka Borek

Jeszcze w tym roku zostanie obniżony wiek emerytalny. Będziesz mógł iść na emeryturę? To mamy dla Ciebie ważną informację – w ZUS będzie specjalny doradca. Jak pomoże? Sprawdź

Od 1 października 2017 r. będzie obowiązywał nowy, obniżony wiek emerytalny.

Nowy wiek emerytalny
Dla kobiet będzie wynosił 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat.

Te zmiany są już pewne i zatwierdzone
Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do nich od dłuższego czasu. Z jednej strony wdraża nowy sposób wyliczania świadczeń w systemie komputerowym. Z drugiej strony przystosowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia kompletnej informacji na temat uprawnień emerytalnych.

Dlatego w oddziałach pojawią się doradcy
Od lipca 2017 r. w placówkach ZUS pojawią się specjalni doradcy emerytalni. Ma być ich w sumie prawie 600, zapowiedziało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak Ci pomogą

Co to dla Ciebie oznacza
To, że będziesz mógł sprawdzić, jaka będzie twojego wysokość świadczenia emerytalnego przy przejściu na emeryturę po osiągnięciu wymaganego wieku, a jaka byłaby, gdybyś pracował dłużej.

Można więc przyjąć, że doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych – tak aby cieszyć się z wyższej emerytury.

Oczywiście, decyzja o przejściu na emeryturę będzie należała do Ciebie. Bo przejście na emeryturę będzie prawem, a nie obowiązkiem.

Zapamiętaj: to do Ciebie należeć będzie decyzja, czy skorzystasz z przysługującego Ci prawa do emerytury w wieku wskazanym w ustawie, obowiązującym od 1 października 2017 r., czy też będziesz dalej pracował, przesuwając w czasie przejście na emeryturę.

Ten program już jest testowany
Pilotaż projektu doradcy emerytalnego już ruszył w oddziałach w Warszawie i Zabrzu oraz w ich jednostkach podległych. Każdy, kto skorzysta tam z możliwości pomocy doradcy, będzie mógł wypełnić ankietę, która podsumuje wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pod kątem udzielonych informacji emerytalnych.
Dzięki temu ZUS będzie mógł się lepiej przygotować na wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju.

Wnioski będzie można składać od 1 września!
Warto wiedzieć, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego – czyli od 1 września 2017 r.

A teraz trwa kampania informacyjna
11 maja 2017 r. ruszyła kampania społeczno-informacyjna „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Jej celem jest między innymi uświadomienie, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.
W ramach tej trwającej właśnie kampanii w całym kraju zaplanowano spotkania informacyjne oraz dyskusje. Akcja będzie trwała do połowy czerwca 2017 r.

Ważne informacje

Zmiany to powrót do tego, co było
Każdy, kto chce przejść na emeryturę, musi złożyć wniosek i dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Ale kiedy możemy go złożyć? Odpowiedź brzmi: na miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego. A ile on wynosi? Jeszcze parę lat temu sprawa była bardzo prosta – każda kobieta, która spełniała określone warunki, mogła otrzymać emeryturę po ukończeniu 60 lat. Mężczyzna – po ukończeniu 65 lat. Obecnie jednak nie jest tak łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi wiek emerytalny. Dlaczego? Otóż 1 stycznia 2013 r. weszła w życie reforma emerytalna, która wprowadziła wiele zmian. Główną było jednak właśnie podniesienie wieku emerytalnego – docelowo do poziomu 67 lat – i to zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Podniesienie wieku emerytalnego następuje stopniowo. Od 1 stycznia 2013 r. podnoszony jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom – co kwartał o 1 miesiąc, czyli co roku o 4 miesiące. Docelowo miało być tak, że w przyszłości i panie, i panowie mieli pracować do ukończenia 67 lat. Dotyczyło to mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 r. oraz kobiet urodzonych po 30 września 1973 r. Od października 2017 r. powyższe zasady trafią jednak do kosza. Bo wrócimy do tego samego wieku emerytalnego, który obowiązywał w Polsce przed reformą z 2013 r.

Emerytura to będzie wolny wybór
W wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) na emeryturę będzie można iść, ale nie będzie trzeba. Każdy z nas będzie samodzielnie podejmował decyzję o momencie zakończenia swojej aktywności zawodowej. Ustawa określa jedynie minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury. Decyzja o skorzystaniu z prawa do niej w wieku wskazanym w przepisach w dużej mierze podyktowana będzie stanem naszego zdrowia, sytuacją i pozycją na rynku pracy oraz oczekiwaniami dotyczącymi wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych.

Co z okresem ochronnym dla pracowników przed emeryturą po 1_października 2017 r. Jak to będzie wyglądać, gdy wejdzie w życie nowy wiek emerytalny?
Istotą przywrócenia wieku emerytalnego jest także zapewnienie możliwości pracy do osiągnięcia tego wieku. Dlatego też przepisy, które określają minimalny wiek emerytalny, zapewniają jednakowy, 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Czyli osoby, które skończą 60/65 lat, począwszy od października 2017 r., nadal będą mogły korzystać z okresu ochronnego.

Nowi emeryci i renciści z nowymi legitymacjami
Zmienione dokumenty ZUS wydaje od początku lutego. Legitymacja jest potwierdzeniem pobierania świadczenia z ZUS. Teraz każdy, kto przechodzi na świadczenie z Zakładu, dostaje nową legitymację emeryta- rencisty, dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących. Do końca stycznia obowiązywał jej stary, jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle). Od 1 lutego 2017 r. ZUS wydaje już tylko nowe, biało-zielone legitymacje. Od starych, poza wyrazistą kolorystyką, odróżnia je też parę innych szczegółów. Najważniejszy: legitymacja zawiera skrót „LER” (od legitymacji emeryta-rencisty) pisany językiem Braille’a, co ułatwia rozpoznanie dokumentu słabowidzącym i niewidzącym. Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”, zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”, w ramach którego pojawiać się będą: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Stare legitymacje zachowują ważność i nie będą automatycznie wymieniane. Uwaga! Legitymacja nie stanowi tytułu do ulg, np. w transporcie publicznym. O tym decydują odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym i lokalnym.

Dłuższa praca = wyższa emerytura
A to dlatego, że wzór obliczania świadczenia nagradza dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy, tym wyższy jest kapitał na naszych kontach emerytalnych w ZUS, a średnia dalsza statystyczna długość życia niższa. A to, w konsekwencji, daje wyższą emeryturę. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest świadczenie wyższe o ok. 8 proc. Doradcy emerytalni w ZUS i specjalny kalkulator umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.