Wanna czy może kabina prysznicowa?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Sławomir Bobbe

Wanna czy może kabina prysznicowa?

Sławomir Bobbe

Planujący remont lub urządzenie łazienki muszą rozwiązać problem – czy stanąć ma w niej kabina prysznicowa czy jednak wanna? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie są wady i zalety kabiny prysznicowej oraz wanny

Wzięcie prysznica to nie to samo co kąpiel w wannie. Średniej wielkości napełniona wanna to około 150-170 litrów wody, oczywiście o ile w czasie zażywania kąpieli nie dolewa się kolejnej porcji ciepłej wody (a kto tego nie robi?). Prysznic, który trwa około 5 minut to jakieś 70 litrów wody. Przy założeniu, że bierze się jeden prysznic (jedną kąpiel) dziennie, oszczędności na wodzie przemawiają zdecydowanie za kabiną prysznicową. W jednym jak i w drugim wypadku można próbować oszczędzać wodę – na przykład używając ograniczników temperatury i strumienia wody w kabinie prysznicowej, albo zamykając przepustnicę w trakcie namydlania się, by woda nie leciała na darmo. Rzeczywistości oszukać się jednak nie da – jeśli ktoś chce wannę napełnić i tak wleje do niej 150–170 litrów.
Panuje przekonanie, że dużą wannę trudniej utrzymać w czystości. Mówią tak ci, którzy nie musieli czyścić szklanej kabiny prysznicowej, która już po kilku myciach „zyskuje” zacieki z mydła i szamponu. Doczyszczona kabina prysznicowa wygląda atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli łazienka jest dobrze oświetlona, ale wymaga to sporego zaangażowania i częstego mycia – które, aby było skuteczne, wymaga wejścia do środka. Wanny – choć trzeba się mocno schylać, czyści się łatwiej i szybciej. Ci, którzy nie chcą w łazience spędzać więcej czasu niż to konieczne, skłaniają się więc ku wannom.

Niektórzy podkreślają, że kabina prysznicowa jest wygodniejsza i bezpieczniejsza dla dzieci, zwłaszcza jeśli wyposażona jest w siedzisko. W wannie natomiast łatwo dziecku wpaść w poślizg i znaleźć się pod wodą. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zarówno pod prysznicem jak i w wannie dziecko powinno znajdować się cały czas pod opieką rodzica, który nie powinien go spuszczać z oka. Producenci wanien wychodzą naprzeciw obawom rodziców i coraz częściej zaopatrują je w chropowate dno, które ułatwia zachowanie równowagi i zapewnia większe bezpieczeństwo. Dla wielu rodziców kąpiel dziecka to także okazja do zabawy i edukacji, a pływające zabawki znacznie lepiej prezentują się pływając w wannie niż leżąc w brodziku. Dodatkowo kabina prysznicowa krępuje ruchy rodzica, wanna pozwala na większą swobodę w tym zakresie.

Osoby starsze zwykle wolą większe kabiny prysznicowe, wyposażone w siedziska, albo umożliwiające wstawienie ich do kabiny. Standardowo posiadają wiele uchwytów i półeczek, które dają możliwość postawienia w zasięgu ręki wszystkich niezbędnych przyborów toaletowych. Łatwiej też do kabiny wejść i z niej wyjść, co seniorom mającym trudności na przykład z poruszaniem się ułatwia codzienne funkcjonowanie. Kabiny wyposażone są również w deszczownice, pod którymi senior może się kąpać zachowując swobodę i mając obie ręce wolne. Dodając do tego oszczędności wody, kabina będzie najlepszym wariantem wyposażenia łazienki, jeśli najczęściej korzystać z niej będą osoby starsze. Na rynku można jednak znaleźć nietypowe wanny, popularne niegdyś w niewielkich, polskich łazienkach zlokalizowanych w kawalerkach w starych wieżowcach. Łazienki w nich były tak małe, że wymuszały instalację wanien wyprofilowanych tak, by można było w nich siedzieć wyprostowanym. Takie rozwiązanie może być korzystne dla seniorów, którzy wolą kąpiel w wannie, ale ciężko im wchodzić i wychodzić z tradycyjnej, dużej wanny.

Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.