Warto poznać historię swojej małej ojczyzny

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Warto poznać historię swojej małej ojczyzny

Marek Białowąs

Jutro rozpoczyna się w pałacu cykl zajęć poświęconych zabytkom gminy dla osób po 60. Udział w nich jest bezpłatny.

- Te szkolenie oprócz zadania aktywizacji seniorów, dla których zwłaszcza na wsi jest zawsze skromna oferta spędzania wolnego czasu, ma też wymiar praktyczny - mówi Aneta Kamińska, wiceprezes Fundacji Pałac w Bojadłach. - Chodzi nam też o to, aby seniorzy mogli być przewodnikami po wsi i okolicy. Żeby znali historię miejsca, w którym żyją. Zwłaszcza latem odwiedza Bojadła wielu turystów chcących dowiedzieć się szczegółów na temat zabytków gminy. Seniorzy mogą być świetnymi propagatorami tej ziemi.

Fundacja Pałac w Bojadłach otrzymała na ten cel dofinansowanie z ministerstwa pracy i polityki społecznej. W programie jest m.in. zwiedzanie pałaców w Bojadłach i Klenicy, spotkania z historykami sztuki oraz regionu, warsztaty z dokumentacji fotograficznej obiektów, pokazy multimedialne oraz tworzenie własnej ekspozycji muzealnej. Zajęcia zaczynają się jutro potrwają do 1 lipca w godzinach od 10.00 do 14.00 w pałacu. Fundacja zapewnia transport oraz wyżywienie. Warunkiem udziału w tych warsztatach jest tylko ukończenie 60. roku życia. Zapisało się na zajęcia już 20 osób. Chętni, którzy chcieliby dołączyć do tej grupy powinni się zgłosić do Grzegorza Bosy tel. 601 745 004.

Aneta Kamińska, pałac w Bojadłach
Mariusz Kapała - Zapraszamy na zajęcia wszystkich seniorów - mówi Aneta Kamińska z córką Klementynką.

Mimo że zajęcia zaczynają się jutro, już dziś o godz. 12.00 odbędzie się krótki wstęp do warsztatów, w trakcie którego Aneta Kamińska oprowadzi gości po wnętrzach pałacu. A już na środę od godz. 10.00 zaplanowano zajęcia z zakresu dokumentacji fotograficznej obiektów zabytkowych, które poprowadzi Arkadiusz Smykowski, instruktor z Sulechowskiego Ośrodka Kultury.
- To będą pierwsze tego typu zajęcia organizowane przez nas. Swoisty test. Jeżeli się udadzą, będzie takich imprez więcej - powiedziała A. Kamińska. - Mam też nadzieję, że seniorzy, którzy do nas zawitają podzielą się też swoimi informacjami na temat zabytków gminy.

W czwartek historyk sztuki Jacek Gernat przybliży uczestnikom warsztatów dzieje parku oraz kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Bojadłach. A w piątek - zwiedzanie pałacu w Klenicy. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.