Warunki zmieniają się w kilka minut

Czytaj dalej
Fot. Piotr Jędzura
Piotr Jędzura

Warunki zmieniają się w kilka minut

Piotr Jędzura

O przyczyny ostatnich tragicznych wypadków drogowych mówi kom. Tadeusz Szuda, naczelnik wydziału ruchu drogowego KMP w Zielonej Górze

W czasie minionych świąt było w całym kraju dużo tragicznych wypadków. Nieszczęścia nie uniknęli też mieszkańcy woj. lubuskiego. Dlaczego?
Prawdopodobnie większość kierowców zmieniła już opony z zimowych na letnie. Wszyscy zdajemy sobie chyba sprawę, że letnie opony przy zimowych warunkach drogowych, reagują inaczej. A w minionych dniach były raczej niskie temperatury, opady deszczu, czasami padał grad. To było przyczyną, że droga hamowania pojazdów wydłużyła się, a co za tym idzie - kierujący nie byli w stanie zatrzymać się przed przeszkodą na drodze. A tą przeszkodą mogło być np. inne auto lub człowiek.

Jak można uniknąć podobnych tragedii na drodze?
Każdy z nas kierowców powinien znać swoje i swojego auta możliwości. Proszę o zdjęcie nogi z gazu. Trzeba dostosować prędkość do panujących na drodze warunków. Musimy pamiętać, że zwierzyna leśna przebiegająca przez jezdnię jest też przyczyną gwałtownego hamowania kierowców. A gwałtowne hamowanie może w efekcie doprowadzić do poślizgu auta.

O czym jeszcze powinni pamiętać kierowcy?
Niektórzy kierowcy powinni wziąć pod uwagę swoją wadę wzroku i to, że np. po zmierzchu widzą dużo gorzej niż za dnia. W efekcie pora, gdy siadamy za kółkiem też ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie wszyscy pamiętają, że gdy padało i asfalt jest mokry, to nasze auto ma gorszą przyczepność. Hamowanie pojazdem jest utrudnione.

Czy są jakieś wspólne przyczyny ostatnich wypadków drogowych w naszym województwie?
Trzeba pamiętać, że warunki mogą zmieniać się nie tylko z godziny na godzinę, a nawet z minuty na minutę. Jak widzimy na podstawie ostatnich zdarzeń z całego kraju, warunki na drogach zaskoczyły kierowców. Dlatego proszę wszystkich o zwracanie na nie uwagi i korzystanie np. z okularów przeciwsłonecznych w czasie słonecznej pogody. Trzeba też dostosować odległość od aut jadących przed nami, zwracać uwagę na pieszych.

Piotr Jędzura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.