Warunki zmieniają się w kilka minut

Czytaj dalej
Fot. Piotr Jędzura
Piotr Jędzura

Warunki zmieniają się w kilka minut

Piotr Jędzura

O przyczyny ostatnich tragicznych wypadków drogowych mówi kom. Tadeusz Szuda, naczelnik wydziału ruchu drogowego KMP w Zielonej Górze

W czasie minionych świąt było w całym kraju dużo tragicznych wypadków. Nieszczęścia nie uniknęli też mieszkańcy woj. lubuskiego. Dlaczego?
Prawdopodobnie większość kierowców zmieniła już opony z zimowych na letnie. Wszyscy zdajemy sobie chyba sprawę, że letnie opony przy zimowych warunkach drogowych, reagują inaczej. A w minionych dniach były raczej niskie temperatury, opady deszczu, czasami padał grad. To było przyczyną, że droga hamowania pojazdów wydłużyła się, a co za tym idzie - kierujący nie byli w stanie zatrzymać się przed przeszkodą na drodze. A tą przeszkodą mogło być np. inne auto lub człowiek.

Jak można uniknąć podobnych tragedii na drodze?
Każdy z nas kierowców powinien znać swoje i swojego auta możliwości. Proszę o zdjęcie nogi z gazu. Trzeba dostosować prędkość do panujących na drodze warunków. Musimy pamiętać, że zwierzyna leśna przebiegająca przez jezdnię jest też przyczyną gwałtownego hamowania kierowców. A gwałtowne hamowanie może w efekcie doprowadzić do poślizgu auta.

O czym jeszcze powinni pamiętać kierowcy?
Niektórzy kierowcy powinni wziąć pod uwagę swoją wadę wzroku i to, że np. po zmierzchu widzą dużo gorzej niż za dnia. W efekcie pora, gdy siadamy za kółkiem też ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie wszyscy pamiętają, że gdy padało i asfalt jest mokry, to nasze auto ma gorszą przyczepność. Hamowanie pojazdem jest utrudnione.

Czy są jakieś wspólne przyczyny ostatnich wypadków drogowych w naszym województwie?
Trzeba pamiętać, że warunki mogą zmieniać się nie tylko z godziny na godzinę, a nawet z minuty na minutę. Jak widzimy na podstawie ostatnich zdarzeń z całego kraju, warunki na drogach zaskoczyły kierowców. Dlatego proszę wszystkich o zwracanie na nie uwagi i korzystanie np. z okularów przeciwsłonecznych w czasie słonecznej pogody. Trzeba też dostosować odległość od aut jadących przed nami, zwracać uwagę na pieszych.

Piotr Jędzura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.