We wtorek w kościołach odprawione zostaną szczególne msze. Księża będą udzielać sakramentu namaszczenia chorych

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

We wtorek w kościołach odprawione zostaną szczególne msze. Księża będą udzielać sakramentu namaszczenia chorych

Eliza Gniewek-Juszczak

– Przy łóżku, często przez wiele lat jest stolik, a na nim różaniec. Zawsze to pokazuje, że ta osoba mimo, że jest chora, jest świadectwem wiary i modlitwy – podkreśla ks. Waldemar Kostrzewski. 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorych.

– Tego dnia w całym Kościele zapraszane są na msze osoby starsze i chore, aby przyjęły sakrament namaszczenia chorych – można było usłyszeć podczas ogłoszeń duszpasterskich na niedzielnych mszach w parafii pw. św. Michała w Nowej Soli. Takie msze odprawione zostaną w kościele parafialnym dwa razy, o godz. 10.00 i 18.00. Przed każdą z tych mszy będzie odprawiony różaniec w intencji chorych. – Bardzo prosimy o przywiezienie chorych do namaszczenia. Każdy po 70. roku życia może i powinien tego dnia przyjąć namaszczenie – dodał w informacji dla wiernych proboszcz Andrzej Oczachowski.

Brat Kazimierz Golec zaprasza wszystkich chorych wraz z opiekunami oraz tych, którzy w różny sposób zaangażowani są w ruch apostolstwa chorych do kościoła pw. św. Antoniego na mszę św. o godz. 15.00. Również będzie połączona z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych.

Uroczyste msze w Żarach i Żaganiu


Sakrament chorych wiernym z dekanatu Żary zostanie udzielony w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żarach. Msza rozpocznie się o godz. 10.00. Zostanie odprawiona pod przewodnictwem ks. bpa Stefana Regmunta, Podobne uroczystości odbędą się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wieczornej mszy.

W Żaganiu w kościele Wniebowzięcia NMP msza z modlitwą w intencji chorych i cierpiących zostanie odprawiona o godz.18.00. Kapłani z sakramentem namaszczeniach chorych będą posługiwać także podczas mszy o godz. 7.00 i 9.30.

Dlaczego Światowy Dzień Chorych przypada właśnie 11 lutego?

To rocznica objawienia Matki Bożej nastoletniej Bernadecie Soubirous w Lourdes. Od połowy ubiegłego wieku dochodzi tam do uzdrowień. – Z tym miejscem i orędziem Matki Bożej jest związany ten dzień – wyjaśnia ks. Waldemar Kostrzewski z parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. – Każdy cud jest potwierdzeniem tego co wydarza się duchowo. Potwierdzeniem uzdrowienia duchowego jest uzdrowienie fizyczne. Pan Bóg dotyka nas swoją łaską. To nie dzieje się zawsze, nie wiemy, dlaczego raz się zdarza, raz nie. Taki jest Boży plan.

To nie dzieje się zawsze, nie wiemy, dlaczego raz się zdarza, raz nie. Taki jest Boży plan.

Ks. Kostrzewski przypomina, że dzień chorych ustanowił św. Jan Paweł II. – To jest dzień, w którym chcemy się zastanowić nad swoim zdrowiem duchowym i fizycznym. Udziela się namaszczenia chorych, które jest widzialnym znakiem darów, które ma Kościół. Ten sakrament to konkretna łaska. Mamy pewność, że Bóg działa, chce nas uzdrowić duchowo, ale też fizycznie. Jako ludzie zwracamy się do Boga z naszymi chorobami, które mają też wpływ na życie duchowe. Ten dzień jest podziękowaniem ludziom chorym za to, że mimo choroby i cierpienia trwają przy Bogu. Nieraz mamy świadectwa u chorych, których odwiedzamy. Przy łóżku, często przez wiele lat jest stolik, a na nim różaniec. Zawsze to pokazuje, że ci ludzie mimo, że są chorzy, są świadectwem wiary i modlitwy. Jako zdrowi powinniśmy się od nich uczyć zaufania wobec Boga. Dzień chorych jest po to, aby pokazać że są tacy ludzie, że Kościół ich nie odrzuca, wręcz przeciwnie, oni są potrzebni do świadectwa wiary.

Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.