Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

We wtorek Żagań pożegnał trzecią i wita czwartą zmianę wojsk amerykańskich

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

We wtorek Żagań pożegnał trzecią i wita czwartą zmianę wojsk amerykańskich

Lucyna Makowska

Wczoraj oficjalnie pożegnano „Iron Horse Brigade”, tj. trzecią zmianę Amerykanów, którzy przez ostatnie dziewięć miesięcy pełnili służbę w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie. Podczas uroczystości w sali kryształowej żagańskiego pałacu przyjęto też żołnierzy czwartej zmiany 1. Dywizji Piechoty, tzw.„Devil Brigade” która będzie pełnić misję w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Lubuski garnizon opuszcza 3,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. - To był bardzo długi czas intensywnych ćwiczeń, hektolitrów potu wylanego na ćwiczeniach, wielu ton amunicji pozostawionej na poligonach - mówi mjr. Artur Pinkowski, rzecznik prasowy 11LDKPanc w Żaganiu. - To czas doskonałej kooperacji. Zawiązały się też przyjacielskie relacje z naszymi żołnierzami. Widać ich na ulicach, robią zakupy, jedzą w naszych restauracjach. Dla mieszkańców nic się nie zmieni, bo przyjadą kolejni żołnierze armii USA.

Co zaskoczyło ich w Polsce? -Rzeczą,która najbardziej nas ujęła to serdeczne przywitanie przez mieszkańców - podkreślał major Paul Brown, reprezentujący opuszczającą Żagań brygadę „Iron Horse”.- Dzięki temu czuliśmy się jak w domu. Pracując ramię w ramię z polskimi żołnierzami, uczyliśmy się od siebie nawzajem, wymienialiśmy doświadczeniami. Od pierwszego dnia do dzisiaj czujemy się jak w jednej drużynie. Macie bardzo dobrą pizzę, ale jedną z rzeczy, które utrwalą mi się w pamięci będą pierogi nadziewane dziczyzną.

Pułkownik Brian Gilbert przyjechał do Żagania wraz z 3,5 tysiącem żołnierzy 1. Dywizji Piechoty, stacjonującej na co dzień w Fort Riley w stanie Kansas. Po zakończonym przerzucie sił rozpoczynają swój dyżur bojowy w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Pułkownik Gilbert Polskę zna z okresu II wojny światowej, z bitew, które się toczyły na tym terenie. Bardzo znany w amerykańskiej kulturze jest obóz jeniecki, choćby z filmu Wielka Ucieczka. Sam chciałby lepiej poznać nasz kraj, ale i brygadę ze Świętoszowa, w której będzie stacjonował. Przed dowódcami obu jednostek plany przed ćwiczeniami z armią węgierską.

Podczas uroczystości, zgodnie z wojskowym ceremoniałem armii amerykańskiej żołnierze trzeciej zmiany ABCT, znanej , na znak zakończenia swojej misji dokonali zwinięcia sztandarów jednostki. Tuż po tym barwy swoich pododdziałów na znak gotowości do wykonywania zadań rozwinęli żołnierze czwartej zmiany z 1. Dywizji Piechoty, której motto brzmi „Duty first”, co znaczy dosłownie: służba na pierwszym miejscu.

- Być tu dzisiaj z wami, to dla mnie wielki zaszczyt i zarazem powód do dumy. Tym bardziej, że kiedy po raz pierwszy w 2017 roku w Żaganiu odbyła się ceremonia rozwinięcia proporców Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, byłem wówczas dowódcą Czarnej Dywizji – zwrócił się do amerykańskich żołnierzy generał broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Andrzej Katarzyniec, burmistrz Żagania czuje się wyróżniony obecnością wojsk amerykańskich w mieście.

- Wrośli w naszą rzeczywistość, szybko oswoili się z naszym klimatem, zwyczajami. Są bardzo kulturalni i zaangażowani w stosunki międzyludzkie. Zresztą zależało nam , aby czuli się jak u siebie. Myślę że z tak będą wspominać nasz kraj - dodaje burmistrz.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Lucyna Makowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Bilety na koncert grupy "The 12 Tenors" 25.04.2019

Prenumerata cyfrowa "Gazety Lubuskiej" z dwoma biletami na koncert 12 TENORÓW GRATIS!

180,00 378,00

Na koncercie 25 kwietnia na hali CRS w Zielonej Górze usłyszymy nie tylko arie operowe, ale również covery znakomitych hitów XX wieku.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.