Wędkarze chcą łowić, ale też dbać o jeziora

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Agnieszka Drzewiecka

Wędkarze chcą łowić, ale też dbać o jeziora

Agnieszka Drzewiecka

Wędkarze zawiązują stowarzyszenie w Strzelcach Krajeńskich. - Żebyśmy mogli lepiej, od serca, zająć się naszymi jeziorami - mówi Robert Dreczkowski.

Pierwsze spotkanie organizacyjne wędkarze mają już za sobą. Przyszło około 20 osób, które zadeklarowały udział w stowarzyszeniu. - Ale chętnych jest jeszcze więcej - mówi Robert Dreczkowski z koła wędkarskiego nr 1.

Wędkarze stowarzyszenie chcą założyć po to, by opiekować się strzeleckimi jeziorami: Górnym i Dolnym. - Już od dawna jest tak, że wspieramy działania gminy związane z jeziorami. Jak tylko gmina rzuca hasło, od razu zbieramy się i pomagamy na przykład w zarybianiu jezior czy pracach porządkowych. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że jako stowarzyszenie będziemy mieć więcej możliwości. Będziemy mogli zdobywać pieniądze z różnych projektów i jeszcze lepiej zajmować się różnymi sprawami związanymi z funkcjonowaniem jezior - mówi Robert Dreczkowski.

Gmina chce zbudować pomost i zrobić kawiarnię lub wypożyczalnię kajaków

Jedna ze spraw, którymi stowarzyszenie chce się zajmować, to walka z kłusownictwem. Wprawdzie już teraz jest tak, że wędkarze pilnują, by nad jeziorem nie pojawiali się kłusownicy. Jako stowarzyszenie będą to robić w sposób bardziej zorganizowany, rozpiszą dyżury i będą działać na bieżąco, dopóki kłusownicy nie zorientują się, że nad jeziorem ciągle jest ktoś, kto może ich złapać na gorącym uczynku. Wtedy wystraszą się i przestaną nielegalnie wędkować.

Tak wyglądało zarybianie strzeleckiego jeziora przez gminę. Wędkarze chcą nie tylko z tego korzystać, ale też o  wody dbać.
Archiwum prywatne Tak wyglądało zarybianie strzeleckiego jeziora przez gminę. Wędkarze chcą nie tylko z tego korzystać, ale też o wody dbać.

Wędkarze mają też inne pomysły: odnowienie lub budowę mostków dla wędkarzy nad jeziorami, stworzenie miejsc do grillowania dla mieszkańców, organizację pikników, imprez dla dzieci np. z okazji Dnia Dziecka i zawodów wędkarskich. - Nie chcemy działać tylko dla środowiska wędkarskiego, ale i dla wszystkich mieszkańców. Chcemy, żeby nad jeziorem dużo się działo. Właśnie w tym kierunku stowarzyszenie będzie się rozwijać - mówi Robert Dreczkowski.

Gmina też ma sporo planów dotyczących jeziora Górnego. W tym roku będzie starać się o unijne dofinansowanie m.in. na budowę pomostu (stary, zniszczony rozebrano ubiegłego lata), remont mostku, zagospodarowanie starego budynku przy plaży na kawiarnię lub wypożyczalnię kajaków. W tym roku będzie też dokończona ścieżka pieszo - rowerowa wokół jeziora.

Agnieszka Drzewiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.