Więcej pociągów z Gorzowa, Zielonej Góry i Żagania

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylęgalski/Polska Press
Jarosław Miłkowski

Więcej pociągów z Gorzowa, Zielonej Góry i Żagania

Jarosław Miłkowski

Od niedzieli, 10 grudnia, będzie nowy rozkład jazdy na kolei. Co się zmieni?

Prawdziwa rewolucja szykuje się w Gorzowie. Dlaczego? Bo po raz pierwszy od lat będzie stąd można dojechać do wielu miast na wschodniej ścianie Polski.

Gorzów jedzie na wschód [/b
]
Nowością będzie to, że nawet dwa razy w ciągu dnia będzie można wyjechać z Gorzowa do Rzeszowa. Po raz pierwszy w ciągu dnia już o 6.05. O tej godzinie ze stacji Gorzów Wielkopolski Wschodni wyruszy pociąg „Kociewie” do Gdyni Głównej. Przez Bydgoszcz, Gdańsk i Sopot dojedzie do niej o 11.46, ale do Krzyża będzie on ciągnął również wagony do Przemyśla. To połączenie powinno być bardzo popularne, bo zapewni dojazd do Poznania (pociąg będzie tu o 8.14), Wrocławia (10.23), Opola (11.24), Częstochowy (12.20), Krakowa (13.49) i Rzeszowa (15.54). W Przemyślu pociąg będzie o 17.14. Cały pociąg będzie w standardzie Intercity.

Z Gorzowa do Rzeszowa dowiezie pasażerów także „Uznam”. On z kolei ze stacji wschodniej wyruszy o 23.04 i pojedzie m.in. przez Gniezno (2.14), Warszawę Centralną (5.48), Siedlce (6.58), Lublin (8.53) i Chełm (10.26). W Rzeszowie będzie o 11.44.
Do Warszawy dowiezie nas też „Noteć”. Od niedzieli będzie wyjeżdżała z Gorzowa Wschodniego o 15.22, a do centrum stolicy Polski dojedzie o 21.29.

Co warto dodać: pociągi do Warszawy jeżdżą przez Gniezno, bo między Poznaniem a Kutnem wciąż trwa remont torowisk. Znika za to połączenie z Katowicami.

– Dobrze, że będzie więcej połączeń z innymi miastami. Nie wszystkim może jednak odpowiadać to, że w Warszawie będą już przed 6.00. Na załatwienie spraw w urzędach jest wtedy za wcześnie – mówi Patryk Nisiewicz, gorzowski ekspert od kolei.
Zadowoleni będą dojeżdżający do Berlina. Jedyny bezpośredni pociąg z Gorzowa będzie w stolicy Niemiec ledwie minutę później niż dotychczas, bo o 7.39. Wyjedzie jednak o 5.32, czyli 37 minut później. Będzie można dłużej pospać.

Jeśli chodzi o inne pociągi osobowe, od 2 stycznia 2018 r. od poniedziałku do soboty przybędzie połączenie do Zielonej Góry (o 11.58). Teraz między obiema stolicami Lubus- kiego będzie więc pięć par połączeń.

– Ta dodatkowa para wynika stąd, że szynobusy były dotychczas niewykorzystywane i stały po pięć godzin bezużytecznie. Teraz będą pracowały – mówi Krzysztof Pawlak, dyrektor zielonogórskiego oddziału PolRegio (to marka Przewozów Regionalnych).

[b]Zielona Góra do Przemyśla

Tu też przybędzie pociągów osobowych. Dodatkowe połączenie z Gorzowem będzie o 9.33 (kursy od poniedziałku do soboty). Pojawi się też kolejny pociąg do Żagania (wyjazd o 12.10). Przybędzie też jedno połączenie ze Zgorzelca (przyjazd o 13.40, nie będzie pociągu w drugą stronę). Wszystkie te pociągi będą kursować od 2 stycznia 2018 r. A jakie zmiany będą już teraz?
Przybędzie drugi pociąg do Przemyśla. W rozkładzie cały czas będzie „Siemiradzki”, który będzie wyjeżdżał o 5.49, a do mety dojedzie o 15.38. Pojawi się jednak także „Hetman”. To pociąg, który będzie jechał ze Szczecina. Z Zielonej Góry wyjedzie o 10.04 i przez Opole (13.31), Częstochowę Stradom (14.26), Kraków Główny (16.05), Rzeszów (18.08) o 19.34 dojedzie do Przemyśla.
Kolej wydłuża także połączenie „Swarożyca”. Dotychczas wyjeżdżał on przed południem (teraz o 18.36). I nie będzie jechał tylko do Wrocławia, ale aż do Katowic (23.14).

Pozmieniają się nazwy pociągów do Warszawy. Poranny, który dotychczas był „Zielonogórzaninem”, będzie teraz „Wartą”. Wyjedzie o 5.45, w stolicy na centralnym będzie o 11.09.

Z kolei dotychczasowa popołudniowa „Warta” będzie „Gałczyńskim”. Swój bieg na dworcu Warszawa Wschodnia zakończy o 21.41, a więc pół godziny wcześniej niż jeszcze dziś i jutro.

Zmieni się też nazwa pociągu do Olsztyna Głównego. Dotychczas był to „Ukiel”, teraz będzie „Gietrzwałd”. W trasę wyjedzie o 12.41 i przez Poznań (14.25), Toruń (16.09) dotrze do celu o 18.29.

Zmiana dotyczyć będzie także komfortu. „Światowid”, który o 14.00 będzie wyjeżdżał do Katowic (na miejscu o 18.55) będzie miał wagony w standardzie Intercity, a więc m.in. i z klimatyzacją, i posiłkami.

Żagań do Zgorzelca
Tu od 2 stycznia w dni robocze przybędzie pociąg osobowy do Zielonej Góry (odjazd o 8.23) oraz do Zgorzelca (10.08).

Czas na poprawki
Nowy rozkład jazdy wejdzie w życie w tę niedzielę. Czy nie ma żadnych „błędów” i czy wszystkie pociągi skomunikowane są idealnie, to najpewniej wyjdzie dopiero „w praniu”. Jeśli je zobaczycie, nie zwlekajcie z informowaniem kolei. – Korektę będzie można wprowadzić od czerwca, ale zmiany trzeba zgłosić do 15 stycznia – mówi K. Pawlak. Uwagi kierujcie mejlem na adres: [email protected].

Będą tańsze bilety
* PolRegio, czyli Przewozy Regionalne chcą przyciągnąć pasażerów tańszymi biletami.
* Tańsze bilety mają być konkurencją choćby dla S3. Za przejazd z Gorzowa do Skwierzyny (sześć par pociągów w ciągu dnia roboczego) trzeba będzie zapłacić 6 zł. To taniej niż bilet podmiejski w gorzowskiej komunikacji miejskiej. Studenci za przejechanie tej trasy w 28 minut zapłacą tylko 2,94 zł.
* 13 par pociągów będzie na trasie Nowa Sól – Zielona Góra. Ceny biletów są takie same, jak między Gorzowem a Skwierzyną. Miesięczny normalny kosztuje 174 zł, natomiast studencki – 85,26 zł.
* W takich samych cenach są bilety na trasach: Gorzów – Witnica, Zielona Góra – Sulechów.
* Ceny na innych trasach (podajemy koszt biletów normalnych)? Zielona Góra – Głogów 12 zł, Zielona Góra – Żary 7,50 zł, Gorzów – Międzyrzecz 7 zł, Zielona Góra – Nowogród Bobrzański 5 zł, Czerwieńsk – Zielona Góra 4 zł, Bytom Odrzański – Nowa Sól 4 zł.
* 4 zł kosztują też bilety graniczne: Zasieki – Forst, Słubice – Frankfurt nad Odrą.
* Lubuska kolej namawia samorządy do tego, by stworzyć wspólne bilety na pociąg i komunikację miejską. Miałyby być znacznie tańsze niż bilety kupowane osobno.

Informacja o nowym rozkładzie jazdy

 • Czy z Gorzowa dojedziemy do Przemyśla?
 • O której wyjedziesz z Zielonej Góry na Warmię i Mazury?
 • Czy jadący do Berlina będzie mógł dłużej pospać?
Pozostało jeszcze 3% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.