Jakub Nowak

Wiecha już wisi. Fabryka będzie „straszyć Europę”

Karton-Pak w Nowej Soli Fot. Jakub Nowak Drugi zakład firmy Karton-Pak powinien być gotowy jeszcze w tym roku.
Jakub Nowak

Budowa zakładu Karton-Pak na południowej strefie idzie pełną parą. Już w maju powinien zostać uruchomiony tutaj magazyn.

Każdy, kto przejeżdża na co dzień południową obwodnicą Nowej Soli, na własne oczy może obserwować, jak szybko postępują prace przy budowie dwóch nowych zakładów na strefie ekonomicznej. Pierwszy z nich należeć będzie do duńskiego koncernu Lantmannen Unibake, który zajmować się ma wypiekiem pieczywa. Drugi budowany jest przez firmę z długim nowosolskim rodowodem, czyli przez zakład Karton-Pak.

- Zakład na południu będzie tym, który w przyszłości będzie „straszył Europę” - żartował już na naszych łamach prezes firmy,_Jerzy Sarama. Jak zaznaczał, plany rozwojowe są bardzo duże.

Firma ma bardzo ambitny plan, by w ciągu 5-6 lat podwoić obroty

W miniony czwartek nastąpiło na placu budowy także oficjalne zawieszenie wiechy, która, jak wiadomo, zgodnie z tradycją oznacza pewien ważny etap w budowie.

W spotkaniu wziął udział m.in. wiceprezydent Nowej Soli Jacek Milewski, który w zastępstwie Wadima Tysz¬kie¬wicza, który przybywał akurat na spotkaniu Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji_Samorządowych, przekazał prezesowi firmy, Jerzemu Saramie bardzo nowosolski prezent: flagę miasta do powieszenia na maszcie przed zakładem, a także proporzec w ozdobnej ramie. W uroczystości wzięli także udział pracownicy Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Przemysłowej budujący wspomniany zakład.

Karton-Pak w Nowej Soli
Jakub Nowak Drugi zakład firmy Karton-Pak powinien być gotowy jeszcze w tym roku.

Kiedy prace zostaną zakończone?

- W sierpniu powinny trafić do nowego zakładu trzy maszyny, montaż potrwa do października, a wcześniej, bo już w maju, uruchomiony zostanie magazyn - uchylał już wcześniej w rozmowie z „GL” rąbka tajemnicy prezes Sarama. Podkreślał także, że firma ma bardzo ambitny plan, by w ciągu 5-6 lat podwoić obroty.

Przypomnijmy: rocznie firma Karton-Pak S.A. produkuje około 26 tysięcy ton opakowań z różnego rodzaju tektur litych, a jego odbiorcami są największe koncerny światowe, między innymi z branży spożywczej oraz chemicznej. Nowy zakład o powierzchni ponad 22 tysięcy metrów kwadratowych i wysokości do 15 metrów jest budowany w stalowej konstrukcji systemowej Astron. Jest to druga, zupełnie nowa fabryka z nowymi liniami technologicznymi, zwiększająca możliwości produkcyjne oraz zatrudnienie firmy Karton – Pak.

Ciekawym rozwiązaniem na budowie będzie montaż „pływającego” dachu. Po zainstalowaniu wszystkich arkuszy blach i połączeniu ich specjalnym urządzeniem, powstanie pokrycie porównywalne do pojedynczej, metalowej membrany dachowej, co nie tylko zagwarantuje 100 proc. szczelność, ale także możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.