redakcja Gazety Lubuskiej

Wiedzę z trzech lat sprawdzają w trzy dni

Uczennice klasy 3d z Gimnazjum nr 2 w Nowej Soli wyszły bardzo zadowolone z egzaminu humanistycznego. Fot. Edward Gurban Uczennice klasy 3d z Gimnazjum nr 2 w Nowej Soli wyszły bardzo zadowolone z egzaminu humanistycznego.
redakcja Gazety Lubuskiej

W 167 lubuskich szkołach od wczoraj do jutra trwa egzamin gimnazjalny. Pisze go 9,1 tys. uczniów. Jak czują się po pierwszym dniu?

– Jestem zadowolony. Stres już trochę opadł, ale boję się jeszcze przedmiotów przyrodniczych – mówił nam wczoraj Piotr Jakubowski z Gimnazjum nr 13 w Gorzowie. Był jednym z 9,1 tys. lubuskich gimnazjalistów, którzy zdają właśnie egzamin gimnazjalny. Podzielony jest on na trzy dni. W pierwszy dzień od rana sprawdzana była znajomość lektury i gramatyki języka polskiego, a po godzinnej przerwie wiedza z historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

1240 uczniów pisze egzamin w Zielonej Górze, z kolei 1030 w Gorzowie

W południe było już po wszystkim i pierwsi uczniowie wychodzili ze szkół. Przed gorzowską „trzynastką” spotkaliśmy m.in. Natalię Wicińską, która opowiadała nam o egzaminie z polskiego. Choć większość uczniów spodziewała się, że trzeba będzie napisać rozprawkę, spotkała ich miła niespodzianka. – Otrzymaliśmy polecenie napisania charakterystyki postaci, która uznawała wolność za najważniejszą wartość – mówiła uczennica III d, która wybrała charakterystykę Zośki z „Kamieni na szaniec”.

Tę samą lekturę wykorzystał Michał Wieczorek z III c, który dokonał charakterystyki Alka. – I Zośka, i Alek chcieli uwolnić Rudego. Walczyli też o wolność Polski – argumentował gimnazjalista.

Byliśmy też wczoraj w Katolickim Gimnazjum w Żarach. Alina i Kacper, których tu spotkaliśmy, obawiali się testu z historii, a Jurek nie chciał dostać pytań dotyczących Unii Europejskiej. Niestety, po wyjściu okazało się, że najwięcej trudności sprawiły uczniom pytania o uprawnienia prezydenta i te dotyczące chronologii UE.

W zupełnie innych nastrojach byli Jakub, Adrian i Paweł z III c Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze. – Jak zobaczyliśmy grube arkusze z WOS-u i historii, myśleliśmy, że będą trudne zadania, ale tak jednak nie było – usłyszeliśmy od nich.

Dziś w 167 lubuskich szkołach kolejny dzień egzaminu. Od 9 do 10 uczniowie będą musieli wykazać się tym, co przez trzy lata nauki wynieśli z zajęć z przedmiotów przyrodniczych, a więc biologii, chemii, fizyki i geografii. O 12.30 czeka ich egzamin z matematyki. Egzaminacyjny maraton zakończy się jutro sprawdzianem znajomości języka obcego.

Dlaczego egzamin gimnazjalny jest ważny? Od niego w sporej mierze zależy to, do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej będzie mógł dostać się uczeń.

redakcja Gazety Lubuskiej

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.