Wiekowe mury aż się prosiły, żeby je naprawić

Czytaj dalej
Fot. Patryk Bagiński, UM Strzelce Kraj.
(ad)

Wiekowe mury aż się prosiły, żeby je naprawić

(ad)

Najbardziej zniszczone fragmenty średniowiecznych murów w Strzelcach Kraj. są właśnie naprawiane. Większe remonty szykują się też w przyszłym roku.

Rozpoczęła się naprawa najbardziej zniszczonych fragmentów średniowiecznych murów ob-ronnych. To efekt przeglądu zabytku, jaki pracownicy gminni, burmistrz i konserwator przeprowadzili kilka tygodni temu.

Wyznaczono wtedy pięć miejsc, które wymagają jak najpilniejszej naprawy. To na przykład część murów w okolicach ul. Popiełuszki (w pobliżu szkoły), gdzie konstrukcja praktycznie kompletnie się rozsypała. W innych miejscach trzeba było uzupełnić brakujące kamienie. Konserwator zabytków przekazał już gminie wytyczne, jak powinny być przeprowadzane naprawy i prace właśnie trwają. Pochłoną 12 tys. zł.

- A w przyszłym roku zabierzemy się za większą inwestycję przy murach. Na te poważniejsze prace potrzebna jest dokumentacja, na którą radni przekazali na ostatniej sesji 15 tys. zł. Mowa o fragmencie murów za sklepem nocnym przy rondzie - tłumaczy burmistrz Mateusz Feder.

W miejscu, o którym mowa, kompletnie sypie się zabytkowa wieżyczka, więc zostanie odbudowana. Powstanie też przejście w murze przy parkingu (tuż przy banku spółdzielczym), które lata temu zostało zamurowane. A do nowego przejścia w murach od Galerii Rycerskiej zostanie poprowadzony około 100-metrowy deptak.

Dokumentacja prac powstanie na początku przyszłego roku, a remont i przebudowa też zakończą się w 2016 r.

A w przyszłym roku zabierzemy się za większą inwestycję przy murach. Na te poważniejsze prace potrzebna jest dokumentacja, na którą radni przekazali na ostatniej sesji 15 tys. zł. Mowa o fragmencie murów za sklepem nocnym przy rondzie

(ad)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.