Zdzisław Haczek

Wielki Ukłon, panie Emilianie!

Emilian Kamiński jest także założycielem stołecznego Teatru Kamienica. W serialu „M jak miłość” gra Wojciecha, ojca Magdy Fot. Tomasz Bołt Emilian Kamiński jest także założycielem stołecznego Teatru Kamienica. W serialu „M jak miłość” gra Wojciecha, ojca Magdy
Zdzisław Haczek

Aktor Emilian Kamiński odbierze w sobotę, 22 lipca, Wielki Ukłon - honorowy laur 13. Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego - Quest Europe. Uroczystość w Piekarni Cichej Kobiety

W sobotę Emilian Kamiński dołączy do grona wcześniejszych laureatów Wielkich Ukłonów, którymi w 13-letniej historii MFKA-Quest Europe zostali m.in.: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Emilia Krakowska, Sylwester Chęciński, Katarzyna Figura, Janusz Gajos, Maja Komorowska, Krzysztof Globisz, Ewa Szy¬kulska, Jan Nowicki, Piotr Machalica, Danuta Szaflarska.. I oczywiście patron festiwalu - Jerzy Hoffman.

Życie na scenie

Emiliana Kamińskiego możemy kojarzyć z rolą ojca Magdy w serialu „M jak miłość”, tymczasem prawdziwym żywiołem tego absolwenta warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (dyplom w 1975 r.) jest teatr. Debiutował w pierwszym spektaklu Teatru na Woli - „Pierwszy dzień wolności” L. Kruczkowskiego w reż. Tadeusza Łomnickiego. Później związany był ze scenami Teatru Narodowego (sztuki reżyserowane przez Adama Hanuszkiewicza: „Mąż i żona” (1977) Aleksandra Fredry, „Sen srebrny Salomei” (1977-78) Juliusza Słowackiego, „Dziady” (1978-79) Adama Mickiewicza, „Treny” (1979) Jana Kochanowskiego, „Bracia Karamazow” (1979-80) Fiodora Dostojewskiego...), Teatru Ateneum (gdzie debiutował jako reżyser przedstawieniem o szaleństwie dyskotekowej muzyki „Słodkie Miasto” (1983), Komedia, Rozmaitości, Powszechnego, Roma, Studio Buffo. E. Kamiński był współtwórcą wraz z Wojciechem Młynarskim spektaklu „Brel” (1985).

Emilian Kamiński za monodram „Kontrabasista” Suskinda zdobył Nagrodę Jury i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1993 r.), II nagrodę za rolę w „Czuwaniu” Panycha na Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych (2002 r.).

Sam sobie zbudował scenę

Na dużym ekranie E. Kamiński debiutował w „Akcji pod Arsenałem” Jana Łomnickiego (1977). Ciekawą kreację stworzył w filmie „Tango ptaka” (1980), a później w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego - „Szaleństwa panny Ewy” (1985).

W 2009 r. Emilian Kamiński otworzył w Warszawie prywatny Teatr Kamienica, o którym mówi: „Zależało mi, żeby stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Warszawy, i jak mówią widzowie, udało się. Kamienica, to więcej niż teatr”. Wystawia tu sztuki dla dzieci i dla dorosłych.

Kino i jazz w Piekarni

Podczas sobotniej inauguracji Quest Europe w Piekarni Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej (19.00, wstęp wolny!) będzie też muzycznie. W koncercie „Kino i jazz” usłyszymy piosenki pochodzące z polskich, głównie przedwojennych filmów, w instrumentalnej odsłonie (skrzypce, fortepian i kontrabas), m.in. z „Miłość Ci wszystko wybaczy” czy „W małym kinie”. A wykonają je: Albert Bezdziczek – pianista, klawiszowiec, akompaniator, organista, muzyk sesyjny; znany m.in. z zespołów New Message, Plus Braders, Banda dużego B., spektaklu Lubus¬kiego Teatru - „ojej Kobieta”, występów grupy improwizacyjnej Siedem Razy Jeden z Kawonie; Alicja Bezdziczek – skrzypaczka, studentka dwóch kierunków Akademii Muzycznej we Wrocławiu, grająca m.in. we wrocławskim zespole Hoverla, projektach Akademickiej Orkiestry Symfonicznej we Wrocławiu, w gubińskim zespole Plus Braders; Janusz Lewandowski - kontrabasista, gitarzysta basowy, który współpracował z takimi artystami jak m.in.: Mirosław Czyżykiewicz, Krzysztof Kil¬jański, Marek Dyjak, Dagmara Korona, Marek Andrzejewski, Jerzy Filar, zespołami: Old Friends Orchestra, Czas Na Grass, Rivendell, Czwojda Orchestra, występuje w spektaklu LT - „ojej Kobieta”.

Wydarzenia Quest Europe do września

W Palmiarni Zielonogórskiej (do końca sierpnia) prezentuje swoje prace na wystawie dyplomowej 27 absolwentów Lubus¬kiej Szkoły Fotografii działającej przy Akademii Twórczych Poszukiwań. Fotografie wykonano w pracowniach: fotografii artystycznej (prowadzonej przez dr Ewę Jędrzejowską), fotografii reportażowej (prowadzący: Tomasz Gawałkiewicz), fotografii klasycznej (prowadzący: Marek Sarnowski).

Festiwal będzie zapraszał na seanse z cyklu „X Muza w długiej sukni” na Przystani Tu w Cigacicach (28 lipca, 4, 11, 18, 25 sierpnia).

W letnie tygodnie czekają nas: w Piekarni Cichej Kobiety - koncert piosenki filmowej i literackiej (5 sierpnia), w ogródku Winiarni Bachus - koncert „W starym kinie” (9 sierpnia), w kawiarni artystycznej Deja Vu - Filmoczytanki (otwarte czytanie scenariuszy), seanse w klubie One Love i w Piekarni.

W zaułku przy dawnym zborze w Sulechowie 12 sierpnia pokazana będzie „Kolekcja sukienek”: film w reżyserii Marzeny Więcek, dyrektor Quest Euro¬pe, był pokazany na kilkunastu festiwalach na całym świecie.

Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny!

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.