Wieszczą przesunięcie wieszcza

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Wieszczą przesunięcie wieszcza

Jarosław Miłkowski

Urzędnicy chcą, aby pomnik Adama Mickiewicza zrobił miejsce dla ronda. Ilu siłaczy go przesunie?

Przesunąć czy nie przesunąć - oto jest pytanie! Czy taki iście szekspirowski dylemat już w najbliższą środę będą mieć gorzowscy radni? W bibliotece wojewódzkiej spotkają się oni na kolejnej sesji rady miasta, a jedną ze spraw, nad którą będą musieli się pochylić, to kwestia zmiany dotychczasowego miejsca pomnika Adama Mickiewicza.

Tak, tak! To nie pomyłka. Już w przyszłym roku litewski kolega po fachu Szekspira może stanąć w innym miejscu. Dlaczego?

Dziś nasz wieszcz ma przed sobą krzyżówkę ulic, która sprawia kierowcom niemało kłopotów. Ci jadący aleją Konstytucji 3 Maja zbytnio narzekać nie mogą. Kto jednak włącza się do ruchu od strony ul. Orląt Lwowskich, ul. Sikorskiego przy PZU czy Dworcowej, ma z tym kłopot. Urzędnicy wpadli więc na pomysł, by przy okazji przyszłorocznej planu transportowego zbudować koło pomnika rondo. Właśnie poznaliśmy jego projekt. Co on zakłada? Uspokajamy: Mickiewicz nie zniknie z krajobrazu miasta. Nie wpłynie też na suchego przestwór oceanu. Jego pomnik ma zostać zwyczajnie... przesunięty.

- Będzie to w głąb skweru. O około trzy-cztery metry - mówi nam wiceprezydent Artur Radziński.

- Jestem za przesunięciem pomnika - mówi Katarzyna Taramas. - A ja jestem temu przeciwny - uważa z kolei Albert Gramza.
Jarosław Miłkowski - Jestem za przesunięciem pomnika - mówi Katarzyna Taramas. - A ja jestem temu przeciwny - uważa z kolei Albert Gramza.

Dzięki temu zabiegowi u zbiegu ulic przed Rolnikiem będzie miejsce na rondo. Ruch ma się stać bardziej płynny. Zadowoleni mają być także rowerzyści. Na obwodzie ronda powstanie bowiem ścieżka rowerowa.

Jeśli radni zgodzą się na przesunięcie pomnika, prace mają się przy nim rozpocząć wiosną lub latem przyszłego roku. Jak cały proces będzie wyglądał? Czy zrobią to siłacze, czy może trzeba będzie użyć dźwigu?

- Podnoszenie pomników przez dźwigi źle mi się. A do przepchnięcia to chyba trzeba byłoby zatrudnić ze stu Pudzianowskich - śmieje się Leszek Leskier, którego spotkaliśmy przed pomnikiem.

- W jaki sposób doszłoby do przemieszczenia pomnika, tego jeszcze nie wiemy - mówi wiceprezydent. Urzędnicy nie wykluczają, że znajdą się możliwości, by pomnik... przesunąć dosłownie po ziemi. Ile dziś waży pomnik? - Tego nie wiemy - mówi Radziński.
- Ja jestem za tym, aby stał dalej w tym miejscu. To przecież jego tradycyjne miejsce - mówi nam Albert Gramza, student Akademii im. Jakuba z Paradyża.

- Skoro ma tu być rondo, jestem za przesunięciem. Przy okazji można go poddać renowacji - uważa z kolei Katarzyna Taramas, koleżanka Alberta.

Podobne zdanie ma Ewa Szmit, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego, która kilkanaście lat temu wyśpiewywała z uczniami pod pomnikiem „Pieśni filaretów”. - Myślę, że Mickiewicz za to przesunięcie by się nie obraził - mówi polonistka.
Jak w środę w sprawie pomnika zagłosują radni? W piątek zapytaliśmy trzech: Roberta Surowca, Patryka Broszkę i Zbigniewa Syskę. Każdy z nich był za przesunięciem.

Remont ul. Okrzei

Remont ul. Małorolnych

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.