Wieża Kleista, czyli poety czy nazisty?

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Wieża Kleista, czyli poety czy nazisty?

Renata Hryniewicz

Część mieszkańców jest przeciwna budowie wieży Klaista. Powody? Przede wszystkim ekonomia, wizerunek i przyroda - mówi Piotr Karp

- O tym, że wieża Kleista nie powinna tu stać, decydują nie tylko względy ekonomiczne, ale też społeczne - mówi Piotr Karp, który jest zagorzałym przeciwnikiem budowy wieży. - Po pierwsze - będziemy musieli ją utrzymywać z naszych podatków. Po drugie - patron wieży dzieli imię i nazwisko z nazistowskim zbrodniarzem. Po trzecie obawiam się o wpływ na otoczenie przyrodnicze. Sprzęt, który będzie woził materiał do budowy wieży, nie dotrze do tak trudno dostępnej leśnej polany bez uszczerbku na przyrodzie.

Piotr Karp mieszka w sąsiedztwie planowanej inwestycji. Petycję, pod którą podpisało się kilkudziesięciu mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie wieży, wysłał do instytucji Unii Europejskiej, które mają finansować budowę. Prośba o interwencję trafiła też do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W odpowiedzi przeczytał, że argument o braku społecznego poparcia dla tej inwestycji jest fałszywy. - Ministerstwo, powołało się na anonimową sondę, która miała miejsce na jednym z lokalnych portali internetowych. Ja też taką sondę przeprowadziłem, ale nie anonimowo. I co się okazało? 89 proc. ankietowanych jest przeciwna budowie - złości się Karp.

Według burmistrza Tomasza Ciszewicza wieża będzie atrakcją turystyczną, ożywi ten rejon miasta i wzbogaci ofertę Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - O budowie Wieży Kleista mówi się od wielu lat i większość mieszkańców popiera ten pomysł. Oprócz protestu pana Karpa i grupy osób, które się pod nim podpisały, nie mieliśmy żadnych sygnałów, żeby inwestycja ta nie była akceptowana przez mieszkańców - mówi burmistrz. - Wiosną jeden z portali przeprowadził sondę, w której każdy mógł wypowiedzieć się, czy popiera budowę wieży. Widziałem wyniki. W sondzie wzięło udział 2750 osób. 66,6 proc. opowiedziało się za budową , 31,1 proc. było przeciwnych, a 2,3 proc. nie miało zdania - dodaje włodarz.

Karp twierdzi też, że budowa wieży Ewalda von Kleista źle wpłynie na wizerunek miasta. - Przecież dokładnie to samo imię i nazwisko nosił zbrodniarz wojenny, który brał udział w inwazji na Polskę ! Co więcej, obydwie te postacie są ze sobą spokrewnione, a sam poeta von Kleist jest postacią w Słubicach szerzej nieznaną - podkreśla Karp.

W tej kwestii Ciszewicz też się z Karpem nie zgadza. - Część osób przeciwna tej inwestycji rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na temat Ewalda Kleista, którego imieniem nazwano w XIX wieku wieżę zbudowaną w miejscu, które jest w dzisiejszych Słubicach. Łączą go z feldmarszałkiem o tym samym nazwisku (Paulem Ludwigiem Ewaldem von Kleist - red.), ale on nie ma nic wspólnego z poetą Ewaldem Christianem von Kleistem, który w bitwie pod Kunowicami został śmiertelnie ranny, stając się dla wielu bohaterem - dodaje Ciszewicz.

„GL” przeprowadziła małą sondę uliczną. Na 15 zapytanych mieszkańców, trzech było za tym, żeby wieża powstała, dwóch było przeciw. Reszta nic o wieży nie wiedziała...

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.