Wieża kościoła w Krośnie wkrótce będzie dostępna dla turystów?

Czytaj dalej
Łukasz Koleśnik

Wieża kościoła w Krośnie wkrótce będzie dostępna dla turystów?

Łukasz Koleśnik

Urząd wraz z miejscową parafią chcą wykonać projekt. Jednym z jego założeń jest udostępnienie wieży kościoła dla turystów.

Piękny widok na panoramę miasta oraz okolicy, to zawsze zachęcające miejsce dla turystów. Wiedzą o tym w Gubinie, gdzie wyremontowano wieżę kościoła farnego i udostępniono dla miejscowych oraz przyjezdnych. Jak się okazuje, podobne i równie urokliwe miejsce znajduje się w Krośnie Odrzańskim. Chodzi dokładniej o szczyt dzwonnicy kościoła św. Jadwigi.

Potrzebny jest projekt
Tutaj sytuacja wygląda inaczej, niż w przypadku gubińskich ruin. - Świątynia należy do parafii pod wezwaniem świętej Jadwigi. Wspólnie z proboszczem rozmawialiśmy o wykonaniu projektu, który moglibyśmy razem wykonać - zdradza wiceburmistrz Grzegorz Garczyński.
Czego miałby on dotyczyć? Między innymi adaptacji wspomnianej wieży na cele turystyczne. W zeszłym tygodniu przedstawiciele urzędu udali się na szczyt dzwonnicy wraz z proboszczem Zbigniewem Samociakiem oraz społecznym opiekunem zabytków Jerzym Szymczakiem, a także projektantami, aby ocenić stan wieży. Czy w ogóle nadaje się ona do celów turystycznych?
- To było dopiero pierwsze spotkanie. Mamy również zaplanowane kolejne. Pierwszym krokiem będzie wykonanie inwentaryzacji, która dopiero przed nami. Dopiero po niej będzie można powiedzieć coś więcej - przyznaje zastępca burmistrza.

Na razie planują
Możliwe, że potrzebna będzie modernizacja, która w przypadku kościoła może być kosztowna. Urzędnicy już zastanawiają się nad możliwościami dofinansowania tej inwestycji. - Jest jednak zbyt wcześnie by mówić o szczegółach - podkreśla Garczyński.
Mieszkańców interesuje, czy na wieżę będzie można wejść nieodpłatnie. Urzędnicy tym bardziej nie potrafią udzielić takich odpowiedzi. - Jesteśmy dopiero w fazie planowania - usłyszeliśmy w urzędzie. Kiedy można spodziewać się konkretów? - W tym roku chcemy przystąpić do prac nad projektem. Myślę, że więcej będzie wiadomo po wakacjach - informuje wiceburmistrz.
Wiadomo już jednak, że projekt ma dotyczyć nie tylko adaptacji wieży do celów turystycznych. Brany pod uwagę jest remont wyjątkowych organów. Jak przyznają pracownicy urzędu, jest to bardzo wyjątkowy instrument, jedyny taki w okolicy. Ponadto sama wieża dla turystów może być kusząca, ale przy okazji ma zostać przygotowane zaplecze turystyczne. - Mamy również gotowy projekt odwodnienia wieży kościoła i reszty budynku oraz drogi procesyjnej i placu przed kościołem żeby można było wejść na tę wieżę - przyznaje projektant, Paweł Stefańczyk.

Informacja o nowej atrakcji turystycznej ucieszyła niektórych mieszkańców Krosna Odrzańskiego. - Jak już zostanie uruchomiona, to myślę, że będę tam częstym gościem - przyznaje Przemysław Włoszczyński, który interesuje się fotografią i raz wykonywał już zdjęcia z wieży. - Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Kolejna atrakcja pozwoli wypromować nasze miasto, co będzie dla niego bardzo korzystne - uważa pan Sławomir.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.